14.4 C
New York kenti
Pazar, Haziran 13, 2021
spot_img

Ağrı İshak Paşa Sarayı

ishakpasasarayi1İshak Paşa Sarayı, Ağrı Dağı’nın yakınında, Doğubeyazıt’ın 5 kilometre mesafede eski Doğubeyazıt yakınında sarp kayalar üzerine imar edilmiş, kartal yuvasını andıran 116 odalı bu saray aslında camii, türbesi, surları, iç ve dış avluları, divan ve harem odaları, koğuşları ile bir bey kalesidir.

Sarayın inşası 1685′de Doğubeyazıt Sancak Beyi şa ve onun oğlu Mehmet Paşa tarafından 1784′te yapılmıştır. 7.600 m² bir sahada yapılan sarayın imarı 99 yıl devam etmiştir.

Türk mimarisinin en güzel örneklerinden olan İshakpaşa Sarayı; Türkistan, Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerini birleştiren bir yapıdır. Camiinin kubbeleri Türkistan kubbelerinin özelliklerini taşımaktadır. Saray Topkapı Sarayı’nı andırmaktadır ve , kapıları ise Selçuklu stilinde yapılmıştır.

50 x 115 metre alanı kapsayan sarayın Harem Dairesi iki katlı, diğer bölümleri tek katlı imiş. Günümüzde ikinci kat tamamen yıkılmış dır. Saraya ancak doğudaki tepeden açılan bir kapıdan girilmektedir. Diğer tarafları 20-30 metre yükseklikte sağlam duvarlarla çevrilmiştir. Kapıdan, önce dış avluya girilmektedir. Dış avlunun etrafında uşak ve seyis odaları ve tavlalar bulunur. Dış avludan iç avluya kemerli tak şeklinde büyük bir kapıdan girilmektedir. İç avluda çeşitli odalar ve koğuşlar bulunur. Ortadaki harem dairesinin duvarlarında İshak Paşa’yı öven yazılar yazılmıştır. Kapının iki yanında iki aslan büstü vardır.

İshak Paşa Sarayı dünyanın ilk kalorifer tesisatı döşenen sarayıdır.

Eskiden sarayın olduğu yer, sarayın tam ortada bulunduğu bir yerleşim merkeziydi. Ova tarafında evler, diğer yanlarda camiler, mezarlık ve diğer yapılar bulunuyordu. Fakat bu yapıların hepsi yıkılmıştır. Saray son yıllarda yapılan tamirat ile tamamen yıkılmaktan kurtarıldı.

ishakpasasarayi2

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,020BeğenenlerBeğen
2,809TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles