14.1 C
New York kenti
Perşembe, Nisan 15, 2021
spot_img

Cadillac Tarihi

cadillac3

Cadillac General Motor’un lüks sınıf arabalar ürettiği bir alt markası olarak bilinir.Cadillac’ın ürettiği arabalar dünya çapında 50’den fazla ülkede ve 5 kıtada satılmaktadır.En çok satış yapılan ülkeler Amerika Birleşik Devletleri ve Canada’dır. 20. yüzyılın ortalarında , Cadillac markası “Yüksek Kalite” ile özdeşleşmiş, kol saatleri konusunda dünyaca ün yapmış “Rolex” markası ile karşılaştırılarak “Cadillac saatleri” olarak anılmaya başlamıştır.Günümüzde Cadillac’ın kullandığı slogan ise “Yaşam,özgürlük ve elde etme için çaba gösterme” olarak kullanılmaktadır.


 

Tarihi Gelişim
Kuruluş
Cadillac, Henry Ford’un bir çok ortağı ve önemli pozisyonlardaki adamının Henry Ford Company Şirketinden ayrılmasından sonra kurulmuştur. Firmanın varlıklarının paraya çevrilmesi amacıyla Ford’un mali işleri için destek veren kişileri William Murphy ve Lemuel Bowen, Leland & Faulconer Manufacturing Company şirketinin mühendisi olan Henry M. Leland’ a şirketin tüm ekipmanı ve binası ile kendilerine devredilmesini teklif ettiler. Leland ise onlara kendisinin geliştirdiği tek silindirli motorla birlikte otomobil endüstrisinde bu işi beraber götürmeyi teklif etti.. Henry Ford’un şirketten ayrılması ile yeni bir isim arayışına gidildi ve 22 Ağustos 1902 tarihinde şirket Cadillac Automobile Company adı altında tekrar kuruldu. . Leland & Faulconer Manufacturing şirketi ile Cadillac Automobile Company şirketi 1905 yılında birleşti.
Cadillac ismi 17.yüzyıl Fransız kaşiflerinden Amerikan Otomobil Endüstrisinde önemli bir yeri olacak olan Detroit şehrinin kurucusu Antoine Laumet de La Mothe, sieur de Cadillac, ‘tan alınmış ve şirketin markası olarak kabul edilmiştir.

İlkler
Cadillac her zaman geliştirilmiş bir mühendislik, lüks, stil gibi unsurları ön planda tutmuş, otomobil endüstrisinde ürettiği otomobiller ile dünyanın en iyi üretilmiş mamulleri imajını vermeye çalışmıştır.1908 yılında ilk olarak ürettiği malzemelerde kullanılan işçilik ve tutarlılık dolayısıyla otomobil endüstrisinde kalite ödülü almıştır. Cadillac 1910 yılında tamamen kapalı bir gövde ile fabrikasyon araba üreten ve satışa geçen ilk şirkettir.1912 yılında, Cadillac yine bir ilke imza atmış ve arabalarda krank mili , ışıklandırma ve marş anlamında ilk defa elektrik sistemlerini kuran ve kullanan bir şirket olmuştur.1915 yılında motor soğutma suyunu düzenleyen ve dolaşımını sağlayan termostat uygulmasını ortaya çıkarmış, 1922 yılında ise ilk defa termostatik kontrol ünitesi ile motorun çalışmasını düzenleyen bir ilke imza atmıştır. Cadillac aynı zamanda 1923 yılında kendine özgü denge sağlayan ilk V8 motoru üretmistir.
1912 yılında Cadillac elektrik marşı nı standart ekipman olarak sunan ilk üretici olmuştur. Charles Kettering tarafından bulunan, geliştirilen ve pazarlanan bu buluş, esasında kadın sürücülerin rahatı için düşünülmüştür.Bununla birlikte, Henry Leland’in bir arkadaşının arabayı marş kolu ile çalıştırılması sırasında, marş kolu kullanılarak öldürülmesi üzerine , bu uygulamayı ortadan kaldırmak için elektrikli marş uygulamasının ortaya çıkması için çalışmayı özendirdiği ve özellikle böyle bir çalışma istediği de söylenir. Bu sayede arabanın güvenilir bir şekilde çalışmasının sağlanması yanında, kolay ve zahmetsiz bir uygulamanin da ortaya çıktığını görüyoruz.

1917 Temmuz’unda Amerikan ordusu personel taşıma için Cadillac Type 55 Touring Modelini seçti.Bu model seçiminde Meksika sınırında çok zorlu test denemeleri yapıldı..Testler sırasında değişik Cadillac platformları kullanılarak zorlu test parkurlarında testler yapıldı. Sonuçta 2,350 adet Model 55 ,Fransa’da Birinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan Seferberlik Kuvvetleri subayları tarafından kullanılmak üzere sipariş edildi. Arabalarda mekanik olarak hiç bir değişiklik gerekmedi, sadece tümü , askeri haki yeşiline boyandı ve orduda kullanılmaya başlandı.
Cadillac aynı zamanda 1927 yılında ilk defa bir arabada mühendislerin dışında araba dizayn eden ve araba gövdelerini geliştiren kişilerin çalışmaya başladığı şirket olmuştur.1926 yılında cam içi buğu önleyici elektrikli rezistans bu sayede uygulamaya geçmiştir. 1928 yılında , Cadillac mühendisleri yine bir ilk olarak tam senkromeçli manual şanzumanı geliştirdiler. Cadillac aynı zamanda ilk defa tamamı çelikten yapılmış tavanı olan arabayı üretmiştir,öncesinde tavanın ortası ahşap aksamdan olup deri ile kaplanıyordu.Bu sayede daha güvenli ve sessiz bir araba yaratılmış oluyordu.Cadillac markası 1932 yılının başından itibaren otomatik şanzumanın geliştirilmesine de yardımcı olacak çalısmalar içine giriyordu.Böylece 1941 yılında otomatik şanzumanı opsiyonel olarak sunan ilk lüks sınıf araba üreticisi yine Cadillac oluyordu.( G.M.’un Hydra-Matic otomatik şanzumanı esasında kardeş firma Oldsmobile tarafından bir önceki yıl sunulmaya başlamıştı , ama lüks sınıfta ilk defa Cadillac bu opsiyonel özelliği müşterilerine “Benzin Tasarrufu” sağlayan bir buluş olarak sunuyordu).
Daha önceleri 1914 yılı için Cadillac ilk seri üretim V8 motoru üretmişti.Bunun yanında Cadillac yine ilk seri üretim V16 motoru 1930-1940 yılları arasında kullandı. Bu motor dünyanın ilk hidrolik subap iticilerine sahip motoruydu. Bu tarihler arasında ayrıca Cadillac V12 motor da üretti.1934 yılında Buick ve Oldsmobile markası ile beraber ilk bağımsız ön takım süspansiyonunu da üretmiştir. Uzun , ihtişamlı kuyruk yapısı ilk defa 1948 yılında ortaya çıkmaya başladı.1957 Eldorado Brougham ilk defa hafızalı/elektrikli sürücü koltuğunu opsiyonel olarak sunmaya başladı.İlk tam otomatik klima sistemi 1964 yılında tanıtıldı.1960 ve sonrasında Cadillac markası ilk olarak fiber-optik kablolama sayesinde yanmayan ampüller için sürücüyü uyaran sistemi ürettiği otomobillerde uygulamaya başladı.Çift air-bag uygulaması yine bir ilk olarak Cadillac tarafından 1974-1977 yılları arasında sunulmaya başlandı.

İlk Araçlar
İlk araç 1902 Ekim ayında tamamlandı,bu araba 10 HP’lik bir Cadillac’tı. İlk araç Ford’un Model A’sına oldukca benziyordu..İlk yeni Cadillac Newyork Auto Show’da Ekim ayında sergilenmeye başlayınca , ertesi yılın Ocak ayında insanlar bu yeni arabadan çok etkilendiler ve 2,000’den fazla sipariş verdiler.Cadillac’ın en büyük satış noktası planlı bir üretim anlayışıydı ve bu sayede diğer üreticiler ile kolaylıkla başa çıkar hale gelmeye başladı.
1908 Şubat ve Mart aylarında üç Model K Cadillac (1907 üretimi) İngiltere’de Royal Automobile Club’un standart testlerinden geçti. Fakat bazı parçalarının yenilenmesi ve kuvvetlendirilmesi istendi.Yapılan değişikliklerden sonra çok zorlu testlere tabi tutulan arabalar testleri başarıyla geçtiler ve bu testler sonunda 1908 yılında Cadillac Otomobil Şirketi Dewar Trophy Ödülü ile ödüllendirildi.Dewar Trophy Ödülü o zamanlar yıllık olarak verilen ve otomobil endüstrisindeki en önemli ve prestijli ödül sayılırdı.
Harley Earl adındaki otomobil stilisti 1926 yılında Cadillac tarafından işe alındı.1928 yılından itibaren Harley Earl yeni açılan bir bölüm olan Dizayn ve Renk Bölümü başkanlığını yürütmeye başladı.Harley Earl 1927 yılında , görece olarak daha küçük ve arkadaş görünümlü yeni model olan La Salle modelini tasarladı.(La Salle ismi yine bir Fransız kaşif olan René Robert Cavelier, Sieur de La Salle.’den geliyordu.) Bu model 1940 yılına kadar üretimde kaldı.

General Motors
Cadillac 1909 yılında General Motors tarafından satın alındı.
Sonrasında Cadillac General Motors’un prestij markası olarak büyük ve lüks arabalar yapan bölümü haline geldi. Cadillac üretim hattında ayrıca “Ticari Şasi”ler yapılıp satılmaya başladı.Bu şasiler genellikle limuzin, ambulans,itfaiye ve cenaze arabalarının yapımında kullanıldı.Cadillac bu arabaların hiç birini kendi fabrikalarında üretmedi.
II. Dünya Savaşı öncesinde Cadillac’lar güçlü, donanımlı, konforlu olarak üretilmiş çok sağlam ve lüks arabalardı.1930’larda Cadillac V12 ve V16 motorları model gamına ekledi, bunların çoğu özel üretilmiş gövdeleri ve modifiye edilmiş görünümleri olan araçlardı.V12 ve V16 motorlar çok güçlü olmalarının yanında , yoldaki sarsıntısız süzülüşleri ve sessizlikleri ile de çok övgü aldılar.

Büyük Buhran Yılları
1932 yılında ve sonrasında Cadillac satışlarındaki ciddi düşme rakamları karşısında üretim hattını kapattı.Vahim bir Yönetim Kurulu toplantısında Cadillac Başkanı Nicholas Dreystadt efsanevi şampiyon boksör Joe Louis’un araba almak için bir araba satıcısına siyahi/zenci olduğu için gidemediğini ve beyaz arkadaslarının kendisi için bu işi yapabildiklerini anlattı.( O zamanlar zenci-beyaz ayrımı ve ırkcılık Amerika’da çok önemli boyutlardaydı)Cadillac bu şekilde zenci müşterilere ulaşmanın doğru bir hareket olacağını ve bu sayede tekrar üretime geçilebileceğini düşünmeye basladı. General Motors bünyesinde üst yönetime durumu bildirdi.G.M. Yönetim Kurulu Cadillac yönetimine sonuçları görebilmek için 18 ay süre verdi.Satışların artması sayesinde Cadillac Büyük Buhran yıllarında ayakta kalabildi ve G.M.’un bir paraçası olarak üretim hayatına devam etti.1940 yılına gelindiğinde Cadillac satış rakamları 1934 yılı ile kıyaslandığında 10 kat daha fazlaydı.

1934 yılında otomobil üretim teknolojisine bir yenilik geldi. Henry F. Phillips kendi adıyla anılan “Yıldız başlı” vida ve tornavida olayını pazara sundu. Phillips ilk önce G.M. yönetimi ve sonrasında Cadillac yönetimi ile konuştu ve üretim hattında bu vida ve tornavidalar kullanılarak daha hızlı ve sağlam bir üretime geçilebileceğini anlatmaya çalıştı.Bu sayede verimlilik ve karın artacağının altını çizdi.Böylece Cadillac yine bir ilke imza atarak, 1940 yılından itibaren Phillips teknolojisini kullanan ilk otomobil üreticisi oldu.

Savaş Sonrası
Savaş sonrası Cadillac’lar büyük ölçüde G.M. Stilislik Bölümü Başkanı Harley J. Earl tarafından dizayn edilmeye başlandı.O’nun sunduğu yenilikler ve buluşlar 1940 ve 1950’li yıllarda otomobil endüstrisinde birer klasik haline gelmiştir.( en büyük özellikler uçaklardan esinlenerek yapılmış olan büyük ve ihtişamlı kuyruklar ve panoramik, dönen köşeli oval ön cam yapısıdır.Cadillac’ı ilk uzun kuyruklu modeli bir Lockheed P-38 Lightning uçağından esinlenerek 1948 yılında ortaya çıkmıştır.1959 Cadillac ise tüm zamanların en büyük ve bilinen seri üretim kuyruklu arabası olmuştur.

Cadillac’ın geliştirdiği diğer bir stil geliştirme ise büyük , geniş , ön göğsü saran bol kromajlı ve üzerinde babalar ve füze başını andıran ( bazıları metal , bazıları kauçuk kalpli) çıkıntılar bulunan sağlam ön tamponlar olmuştur. ( Dagmar Bumpers) 1950’li yıllarda Cadillac’ın öncülüğünde diğer markalarda bu türden tamponları kullanır olmuşlardır.1957 yılından itibaren kauçuk siyah kaplamalı çıkıntılar tamponlarda yerini almaya başlamış ve tampon dizaynları ve ön ızgara abartılı bir hal almaya başlamıştır. Dagmar ismi o yıllarda meşhur bir televizyon show yıldızının dizideki ismidir. Tamponlara verilen ve o adla anılan bu isim,dizideki aptal bir sarışını oynayan Virginia Ruth Egnor adındaki aktristin büyük ve konik şekilli göğüslerinden ve kullandığı sütyen şeklinden esinlenilerek verilmistir.( kadınlar yine arabaların dizaynında bile önemli bir rol oynamışlardır ) .1958 yılı ile beraber gösterişli tampon ve ızgara yavaş yavaş terk edilmeye baslanmış ve 1959’da küçük bir hal almıştır.

Abartılı Ölçülerde Arabalar
1973 yılında ve 1970’lerin sonlarındaki rekor satışlara rağmen Cadillac Amerikan Otomobil Endüstrisi’nin 1970 yılları sonlarından 1980’li yılların sonlarına kadar başlıca yeni hükümetin güvenlik, egzost emisyon oranları ve yakıt ekonomisi konusundaki sıkı kurallarından çok etkilenmiştir. Cadillac 1967’de önden çekişli ilk Eldorado’yu kişisel lüks bir coupe olarak planlamış ve üretmişti, fakat bu yeni , basit çizgili albenili araba’da,50’li yıllarda kullanılan bol ihtişamlı büyük kuyruklar ve bol kromaj, nikelajdan eser yoktu. Buna karşılık,1970’li yılların başlarında büyük, ihtişamlı, güçlü Amerikanlar hala revançtaydı.Yeni nesil motorlar 1968 model yılı ile başladı ve 472 cui ( 7.7 lt) , sonrasında bu motorların 600cui (9.8 lt) hacime kadar çıkmasına olanak sağlıyordu.
Motor hacimleri, 1970 Model Eldorado’da 500 cui’e (8.2 lt) kadar çıktı. Diğer modellerde bunu izledi.Motor güçleri 400 HP’e kadar çıkıyordu. Ama, zamanla 1971 yılından itibaren motor kompresyon oranları düşmeye başladı.Çünki düşük oktanlı kurşunsuz benzin kullanımı gündeme gelmeye başladı ve egzost emisyon oranlarında yapılan kanuni değişiklikler ve yakıt sarfiyatı konularının gündeme gelmesi sonucunda arabaların motorlarında kendini göstermeye başlayan küçülme olayı göreceli olarak arabaların boyutlarına taşındı.

Yeni Model
Seville ve küçük boyutlu arabalara merhaba
Kompakt Seville modeli Nisan 1975’te 1976 model olarak üretim bandına taşındı ve ilk olarak elktronik ateşleme ve enjeksiyon sistemi standart hale geldi.Motor Oldsmobile 350 enjektörlü versiyonu idi.1977 yılı arabaların küçülmeye başladığı bir yıl olarak tarihteki yerini aldı.Bu yıl meşhur Eldorado modelinde kullanılan motor küçüldü ve 425cui (7 lt) V8 hale geldi.Bu motor boyutları küçülmüş modellerde iyi bir performans ve yakıt ekonomisi sergilese de, büyük boyutlu ve ağır Eldorado icin yetersiz kalıyordu.1980-1981 yıllarında piston ve silindir hacimleri küçülmeye devam etti 368 cui ( 6lt) V8’ler kullanılmaya başlandı.
Diğer tüm Amerikan markalarında olduğu gibi Cadillac’da 1973-1979 petrol krizi yılları zamanında araba modellerini ve motor hacimlerini küçültmek zorunda kaldı.Çok satan De Ville ve Fleetwood modelleri 1977 ve 1985’de başarılı bir şekilde küçülmeye başladılar. Bu arada arabalarda baş gösteren önden çekiş trendi Cadillac’ı da etkiledi ve uyum sağlamak zorunda bıraktı.Küçülmüş Eldorado ilk olarak 1979 yılında sahnelerde yerini aldı.1980’de yeni Seville ayni platform üzerine inşa edilerek satışa sunuldu.Hem Eldorado hem de Seville modelleri 1986’da tekrar bir küçülmeye uğradılar, bunun sonucunda dramatik olarak satış rakamları da düşüşe geçti..
Bu yıllarda, Cadillac Deville modeli-ki, en başarılı satış grafikleri olan bir modeldir-1985 yılında tamamen yeniden dizayn edildi ve gözle görülür bir ölçüde küçülerek aynı platformun üzerine 1985 Deville inşa edilen Buick Electra ve Oldsmobile 98’e benzedi.

Dizel V8
Petrol krizi nedeniyle, Cadillac V8 Dizel Motorlar üretmeye odaklandı ve 1979 ile 1985 yılları arasında Oldsmobile V8 motorunu kendi modellerinde kullanmaya başladı.(bu motorun kod adi LF9 idi ve 350 cui ( 5.7lt) hacime sahipti.)Yanlız, yeni üretilen ve kullanılmaya başlayan dizel motorlar o zamanlar üretilen mazot yakıt kalitesinin düşüklüğünden kaynaklanan bir çok problemle karşılaştılar. Cadillac mühendisleri çok uğraştılarsa da eskiden beri benzinli ve sorunsuz motorlara alışık olan Cadillac müşteri kitlesi bu motorları hiç sevmedi ve kullanmak istemedi.Fakat bu sayede Detroit Diesel , (G.M. ‘un baska bir birimi) yine de Dizel Motor üretimi konusunda tecrübe kazanmış oluyordu..

Cimarron
Başarısız bir satış grafiği olan Cadillac Cimarron
Cadillac gençlere yönelik bir model arayışı içine girdi ve 1982 yılında yeni geliştirilen Cimarron modelini üretti. Cimarron Chevrolet Cavalier, Buick Skyhawk, Oldsmobile Firenza, Pontiac J2000, Holden Camira, Isuzu Aska ve Opel Ascona ile aynı ortak platformu kullanıyordu ve Avrupa’da iyi bir satış grafiği yakalayan BMW 3 serisinin satış rakamlarını yakalamaya çalışıyordu.. Cimarron acele ile planlanan üretim tarihinden 3 yıl önce satıcılarda yerini aldı.Sadece 4 silindirli motor seçeneği vardı. V6 motor ancak 1985 yılında opsiyonel olarak sunulmaya başladı.Alıcılar bu arabayı pek beğenmediler ve aşağı yukarı aynı özellikteki daha ucuz model olan Chevrolet Cavalier modeline yöneldiler. Stil ve araba dizaynı o yıllarda daha da önem kazandı. Fakat satış rakamları bunu desteklemedi.Sonuçta 1988 yılında üretimine son verildi.Bu zamanda bu model Cadillac’ın ilk manuel şanzumani ( 4 vites 1982’de 5 ileri manuel vites 1983’te sunulmuştur.)göreceli olarak daha ucuza satılsa da otomatik vitesli modellerin yüksek maliyetleri satıcıların tercihlerini değiştirmedi.

V8-6-4 ve HT4100
1980’lerin ilk yıllarında otomobil endüstrisine Cadillac’ın önderliğinde sunulan bir diğer önemli yenilik değişken silindirli bir motor olan L62 kodlu V8-6-4 motordur.1981’de düz sıralı 6 silindirli 368 cui motor güç ihtiyacına göre devreye girecek silindir sayısını ayarlıyordu. HT-4100 kodlu 250 cui (4.1 lt) motor 1982 ve 1987 arasındaki Cadillac modellerinde kullanıldı.Fakat bu motorda hararet problemi, soğutma sıvısının silindir yataklarına kaçması ve benzeri çok fazla sorun yaşandı.Bir çoğu 60,000 mil yol yapmadan yatak sardı bir çoğu fabrikasyon garanti kapsamında yenileri ile değiştirildi.Bu motor yüzünden Cadillac bir çok sadık müşterisini bile kaybetti.

Allanté
Cadillac 1987 Allanté modeli ile imaj tazeleyeceğini umuyordu
1987 yılında Cadillac epeyce sarsılan imajını tazelemesi gerektiğini düşünmeye başladı. Bu sırada Amerika’da Avrupa ve özellikle Japonya’dan gelen performanslı arabalar yollarda boy göstermeye başladılar.Honda Amerikan lüks versiyon olan Acura markasını yarattı.Yeni dizayn edilmis yeni modeller denenmeye başladı. Seville BMW 5 serisi boyutlarına indirgendi. Bu dönem boyunca en büyük değişim, dizaynının ünlü İtalyan stilist Pininfarina tarafından yapılması; üstü açık bir spor araba modeli olan Cadillac Allanté’nin İtalya’da gövdesi üretilerek Boeing 747 uçakları ile Amerika’ya getiriliyor ve burada motor ve şanzumanının tamamlanıyor olmasıdır..
Üretimin ilk 2 yılında, bu model için sadece boya ve iç döşeme renkleri opsiyon olarak seçilebiliyordu.Bu sayede Cimarron gibi Allanté modeli’de pazarda tüketici beklentilerinin altında kaldı.170 HP HT-4100 motor spor bir araba olan bu yeni model için yetersiz kalıyordu. 55,000 USD’lık satış fiyatına karşılık motordaki performans düşüküğü, güçlü motorlara alışık Amerikan tüketicileri için yine de çekici gelmedi.1989’da motor daha güçlü bir versiyon ile değiştirildi.( 4.5 lt 200 HP). Sonuçta, 1993’de köklü bir değişiklik olarak 4.6 lt Northstar V8 290 HP’lik yeni motor ortaya çıktı.Aynı zamanda bu yıl Cadillac Allante beklentileri karşılayamadı ve üretimden kaldırıldı.
Allanté’nin stilindeki değişiklikler diğer modellere de yansıdı, özellikle Seville modeli bu değişimden çok etkilendi.Cadillac bu modelin Avrupa’ya ihraç edileceğini ve iyi satış rakamları yakalayacağını düşünüyordu, fakat Seville modeli beklenen kadar ilgi görmedi ve düşük bir satış grafiği yakaladı.

Arabalarda küçülme ve Brougham
Cimarron ve Seville modelleri Cadillac markası altında küçülme eğiliminin ilk temsilcileriydi.1980’ler boyunca, Amerikan otomobil üreticileri kendi araçlarnın boyutlarını küçültürlerken Cadillac’da bu trende uymak zorunda kaldı.1980’lerin sonunda Brougham, 70’lerin büyük sınıf Deville ve Fleetwood modelleri sınıfından kalan tek modeldi.Brougham, 1993’de tekrar dizayn edildi ve Fleetwood olarak isim değiştirdi. Opsiyonel olarak Brougham paketi ile 3,200 kg’lik yük çekme kapasitesi ve L05 kodlu V8 motoru ile satışa sunuldu.1994 yılında Cadillac L05 kodlu motor daha güçlü bir motor olan LT1 motoru ile yer değiştirdi.Fleetwood 1996 model yılında üretimden kaldırıldı. Fleetwood modelinin sona ermesi ile Lincoln Town Car pazardaki tek büyük ve geleneksel Amerikan arabası olma özelliğini sürdürdü.

Lincoln ile Escalade arasındaki Rekabet
1996 yılında G.M. D platform üzerine inşa edilmiş arabalardan çıkarken , Cadillac tamamen önden çekişli modellerden çıkıyordu. Sadece 1997 yılında Avrupa bazlı model Catera önden çekişli bir model olarak kalıyordu.GMC Yukon Cadillac’ın ilk SUV ( Spor amaçlı arazi aracı) modeli olan Escalade platformunda üretiliyordu ve ilk olarak 1998 yılında 1999 model yılı için ortaya çıktı.Sürekli 4 çeker model olan bu araç pazarda Lincoln Navigator ile rekabet eder hale geldi.Fakat Lincoln satış rakamları Cadillac Escalade modelini 1999 yılında geçti.Böylece Lincoln ilk defa son 40 yıl boyunca Cadillac satış rakamlarını geçmiş oldu.

cadillac1903

cadillac1917-type55

cadillac1929

cadillac1940-90-town-car

cadillac1947

cadillac1948

cadillac1959-eldorado

cadillac1973-coupe-deville

cadillac1975-seville

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

21,763BeğenenlerBeğen
2,734TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles