19.1 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 14, 2021
spot_img

Çırpınırdı Karadeniz Belgeseli

“Çırpınırdı Karadeniz” İsimli Türküsü, Azerbaycan Kuruluş Yıldönümü İçin Hazırlanan Klip ve Belgesele Konu Oldu. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 90. Kuruluş Yıldönümü Münasebetiyle Kastob (Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu) Tarafından Yürütülen Projeyle Türkü İçin Safranbolu’da Klip ve Belgesel Hazırlanıyor.

ÇIRPINIRDI KARADENİZ

Çırpınırdın Karadeniz
Bakıp Türk’ün bayrağına
Ah ölmeden bir görseydim
Düşer idim ayağına

Sırmalar sarsam yoluna
İnciler dizsem koluna
Fırtınalar dursun yana
Yol ver Türk’ün bayrağına

Kafkaslardan aşacağız
Türklüğe şan katacağız
Azerbaycan bayrağını
Karabag’da asacağız

Ahmed Cevad ,Gence,

15 Kanun-i Evvel, 1914

“Çırpınırdı Karadeniz” isimli türküsü, Azerbaycan kuruluş yıldönümü için hazırlanan klip ve belgesele konu oldu. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 90. kuruluş yıldönümü münasebetiyle KASTOB (Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu) tarafından yürütülen projeyle türkü için Safranbolu’da klip ve belgesel hazırlanıyor.
Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısına KASTOB Genel Başkan Vekili Nurettin Turan, Proje Müdürü Ali Çankaya, Safranbolu Belediye Başkanı Nihat Cebeci, Proje Komite Başkanı Cevdet Akaya ile Azeri sanatçı Azerin ve Kafkasya Medya Merkezi Başkanı Sevil Nuriyeva katıldı. Programda ilk sözü alan KASTOB Genel Başkan Vekili Nurettin Turan, “Bu projeyle bu güzel Türkümüze klip ve belgesel çekildi. Bu çok güzel eserle iki kardeş ülke arasındaki bağlar daha da kuvvetlenecek” diye konuştu. Turan, konuşmasının sonunda A Millilerin bugün oynayacağı yarı final maçında başarılı olmaları için şans diledi.

Proje Müdürü Ali Çankaya da eserin ilk çıkış tarihinin Enver Paşa tarafından, Azerilere yardım için gönderilen Nuri Paşa dönemine dayandığını belirterek. Azerbaycanlı Milli Şair Ahmet Cevad tarafından, Nuri Paşa ve Türklere karşı bu eserin yazıldığını ifade etti.

Programa katılan Azeri sanatçı Azerin, türküyü söyleyerek “Ben kendimi böyle bir soydan olduğum için çok mutlu hissediyorum. Bizler sanatçı olarak bu eserin yazılmasına sebep olanları ve bu eseri yazıp besteleyenleri gelecek nesillerimize aktarmalıyız” diye konuştu.

Kafkasya Medya Merkezi Başkanı Sevil Nuriyeva ise, “Biz Azerbaycan’da bu olayı hep yaşatmaya çalıştık, Bizler bu günlere kolay gelmedik. Analarımız babalarımız çok eziyet gördü. Sizler bizim 90. yılını kutladığımız cumhuriyetimizin kurulmasında katkısı olan Nuri Paşanın soyundansınız. Türkiye’ye teşekkür ediyoruz, bizim hepimizin sizlere şükran borcumuz var. Biz siz olmadan inan ki var olmayacaktık.” şeklinde konuştu.

Herkes tarafından çok sevilen bu güzel Türkünün klibinin çekileceği Safranbolu’nun Belediye Başkanı Nihat Cebeci de, “Bu eser için bizim yöremizde klip çekilmesinden dolayı çok mutluyuz. Safranbolu dünyanın en iyi korunan 10 yerleşim yerinden birisi” diye konuştu.

Program bitiminde yoğun istek üzerine Azeri sanatçı Azerin türküyü bir kez daha okuyarak programın kapanışını gerçekleştirdi.

Türkü’nün 1910’larda Ermenilerin Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Azerilere karşı yürüttüğü soykırımı önlemek için gönderilen Osmanlı ordusuna ve bu ordunun başında bulunan Nuri Paşaya Azerilerin duyduğu sevgi ve minnetin bir ifadesi olarak, 1914 yılında Azerbaycan milli Şairi Ahmet Cevad tarafından yazıldığı ve 1918’de Azerbaycanlı fikir adamı Üzeyir Hacıbeyli tarafından bestelendiği belirtildi.

(RA-ÖFA-Y)

(İhlas Haber Ajansı) 25.06.2008 16:50

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,020BeğenenlerBeğen
2,812TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles