20.1 C
New York kenti
Pazar, Haziran 13, 2021
spot_img

DEVLET = MİLLET

Trabzon Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Nurettin TURAN
Trabzon Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Nurettin TURAN

Değerli Hemşerilerim.. Biz bu toprakların sahipleri, bu toprağın vatandaşları, yurttaşları olarak adımızı Cumhuriyetle Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olarak Türk olarak aldık ve bu isim 5000 yıllık tarihimizde her zaman vardı bugün de var gelecekte de var olacaktır.

Bu bütünlük içinde, aynı vatanın Misak-ı Milli sınırların içinde 7 bölgeden biri olarak Karadeniz bölgesinin insanı aynı duygularla, bu bölgede 4000 yıllık geçmişiyle 1461’de yeniden ulusumuzun hâkimiyetine geçen Trabzon’umuz 81 Vilayetin içinde “en”lerin “ilk”lerin temelini oluşturur.

İstanbul’un 2500 yıl öncesine, Trabzon’un 4000 yıl öncesine dayanan geçmişlerini medeniyetin gelişmişliğin göstergesi olarak da algılayabiliriz.

Biz Karadeniz’in ve Türkiye’nin yurt genelinde en fazla nüfusu olan Trabzonlular olarak vilayetimize bölgemize ve yurdumuza yararlı olmak zorundayız. Asırlardır bu bilinçle yetiştirildik.

Bu görüşler doğrultusunda yetişmiş değerlerimizi çoğaltmak zorundayız. Ülke idaresinde yer alacak, Bürokrat, Siyasetçi, Ekonomiye katkı sağlayacak sanayici, Ticaret erbabı, Emekçi ve Sanatkârlar ile yurdumuzun güvenliğini sağlayan Ordumuza Subaylar, ilimde, bilimde ülkemizi dünya normlarına taşıyabilecek ilim adamları, akademisyenler ve sayamadığımız birçok değerleri yetiştirmek veya çoğaltmak vazifesini üstlenmeli, Ülkemize, Devletimize ve halkımıza yararlı olmak zorundayız.

Bu anlamda Trabzon adı altında kurulmuş derneklerimizin üyelerine burada Derneklerimizin ve Federasyonlarımızın ne denli sorumluluk altında olduğunu hatırlatmak isterim. Kültürümüzü, geleneklerimizi yaşatırken yardımlaşırken bu esasları göz önüne almamızda son derece yarar vardır.

Trabzon’da veya yurdun neresinde olursa olsun yaşayan Trabzonlular bu duygu düşüncelerle yetişmeli bunu sağlayacak olan bütünleşme, dayanışma noktalarımız derneklerimizdir. “benim değil, bizim olsun” felsefesiyle derneklerimizin bütünleşme noktası federasyonumuzdur.

İşte bu bilinç ve sorumluluk içinde, önce İstanbul’da bir araya gelebilmek, sosyal, ekonomik, kültürel, paylaşım ve dayanışmayı pekiştirmek adına Beylikdüzü İlçesi Gürpınar beldesinde Federasyonumuza Gürpınar Belediyesince tahsis edilen 77 Dönüm arazide yapılacak tesisler bu birlikteliğin var olmasının kalıcı simgesi olacaktır.

Gürpınar Belediye Başkanı Velittin KÜÇÜK ve Meclis Üyelerine Trabzonlular olarak Teşekkürümüzü bir borç bilip, şükranlarımızı sunarız.

“Gelin birlik olalım, çağa damga vuralım.” Trabzonlunun – Karadenizlinin ve Türk Milletinin sloganı bu olmalı.

Saygılarımla…

Trabzon Dernekleri Federasyonu
Yönetim Kurulu Adına
Genel Başkan
Nurettin TURAN

Related Articles

1 Yorum

  1. saygılarımla ben derya baş türkeş trabzonlu olarak sizinle gurur duyuyorum iyiki varsınız sizinle gurur onur duyuyorum karadenize tutkunuz yüzünden size çok teşekkür ederim iyiki varsınız başkanım saygılarımla derya baş türkeş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,020BeğenenlerBeğen
2,808TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles