22.5 C
New York kenti
Pazar, Haziran 13, 2021
spot_img

Didim’de yaz…

didim1Aydın sınırları içinde yer alan Didim, Kusadası’ndan 70 Bodrum’dan 110 km. uzaklıkta önemli bir turizm merkezi. Güllük Körfezi’ni çevreleyen iki yarımadadan biri (digeri Bodrum yarimadası) üzerinde yer alan Didim, 53 kilometrelik sahil şeridinin üzerinde hemen hepsi kumsal olan onlarca koya sahip. Bu koylar içinde kuşkusuz en önemlisi, oteller bölgesinin hemen önünde uzanan, Ege’nin dünyaca ünlü plajlarından biri olan Altınkum.
Didim oldukça sıcak bir iklim kuşağında almasına karşın, düşük nem oranı yazın bunaltıcı sıcaklardan şikayet edenler için iyi bir seçenek oluşturuyor. Yöredeki 200′e yakın turistik tesis her zevke ve keseye hitap edebilecek çesitlilikte. Ev pansiyonlarından otellere, kamp yerlerinden tatil köylerine uzanan geniş bir yelpaze içinde pek çok konaklama seçeneği var.
Zamanınızı tertemiz kıyı şeridinde denize girerek, büyülü Ege maviliklerinde tekne gezisine çıkarak, su sporları yaparak ya da yöredeki tarihi ve turistik yerlere düzenlenen günlük turlara katılarak değerlendirebilirsiniz. Tarihi yerlerin başında Apollon Tapınağı geliyor. Apollon antik dünyanın en büyük üçüncü tapınağı olmasının yanında, dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın mimari ikizi.

Didim, konumundan dolayı büyük bir avantaja sahip. Ege’nin, dolayısıyla antik dünyanın pek çok yerleşim yeri, günlük turlarla gidilip gezilebilecek uzaklıkta. Örneğin antik çağın filozoflar kenti Milet, Didim’e sadece 20 km. mesafede. Bu çağın yedi bilgesinden biri olan Tales, dünyanın ilk harıtasını yapan Anaksimandros, filozof ve tarihçi Hekaitos, şehir plancısı ve mimar Hippodamos Milet’te yaşamış.

didim2

ALTINKUM PLAJI
Plajı dillere destan Egenin şirin tatil beldesi kışları da eskisi kadar boşalmayan bir hal alıyor yıldan yıla… Açık kalan mekanların sayısının yanısıra, özellikle kış aylarına hazırlanan işletmelerin sezon kaygısı neredeyse hiç bitmiyor. Denizinin karaya değil de denize akıntılı dalgalarının oluşu kendi kendini sürekli temiz tutan koylarıyla Didim’in en gözde Plaj yerleşimlerinin en birincisidir Altınkum. Rüzgar sörfü ve diğer su sporları için eşsiz bir cennet niteliğindedir. Kano sevenler için deniz oldukça uygun. Parlamenterler sitesinden üçüncü koya kadar kapsanan alanda çok usta değilseniz yanlız kano tehlikeli olabilir. Can yeleksiz binilecek pedallılarla da koy içinden dışarı açılmamaya dikkat edin. Deniz her ne kadar sakin de olsa can yeleğiniz varsa daha güvendesiniz.
Altınkum’da kış fırtınalarını (zaten denize girilmeyen dönem) saymazsak azgın dalgalar yok. Tekne Turları balık avlama sezonu biter bitmez başlıyor. Bu Aynı zamanda turizm sezonunun baslangıcı. Avlanma sezonu baslangıcı da yine turizm sezonu bitimi hemen hemen. Son yıllarda sezon uzadı. Tatilciler Yaz sonunda daha tenha bir ortamda tatil yapmayı yeğleyenler işletmecilerin daha uzun açık kalmasında etkili oldular da denilebilir. Dalış okullarında (Diving Center) padi lisansı veren, kurslar düzenleniyor. Dalgıçların havuzda verdikleri hazırlık derslerinin ardından cennet adası açıklarında suyun altında deniz kestanesi kırıp balık beslenilen unutulmaz sahnelerin yaşandığı normal başlangıç kurslarından başka pek çok programları var. Altınkum merkezde pek çok eczane, restaurant, çay bahçesi, disco, bar mevcut. Sehiriçi minibüsleri her 5 dk’da yazları, her 15 dk’da bir kışları Aquapark (Tasburun-Aşık Restaurant)a kadar uzanan genis bir tur yapıyorlar. Altunkum’da Bir akşam ya da Sabah yürüyüşüne çıktığinızda en yeşil yeşil alan olarak halen varolan çamlık içinden geçince rüzgar kendini hissettirir. Denizi karşınıza alıp uzun uzun bakınca Bodrum yarimadasının bizim tarafumızda kalan Gündoğan, Türkbükü, Tandoğan gibi minik balıkçı kasabalarını (hemen hepsi hatırı sayılır tatil merkezleridir bugün) seçebilirsiniz havadaki nem oranı dengeliyse sabahları… Altınkum’da her keseye uygun konaklama imkani sunan çok çesitli konaklama tesisi var. Pansiyonlardan, iki yıldızlısına beş yıldızlısına konaklama sektöründe ihtiyacınıza cevap verebilecek pek çok işletme mevcut. Altınkum’da sezon Mayısın başlarında umut verici bir biçimde başlar… Sıcağa fazla dayanamayan orta yaş ve üstü turistler havanın yaz sıcağına oranla hissedilir derecede serin oldugu Mayıs ve Eylül gibi ayları tercih ederler.KIŞI BAŞKA YAZI BAŞKA GÜZEL … Kış aylarında tatile çıkacaksanız yaz kıı açık olan otellerin sayısında son yıllarda artış var. Kaloriferli ve klimali odalarıyla hizmet veren bir kaç büyük otelin yanısıra; albenisi olan küçük otellerin sayısı da yıldan yıla artıyor. Havaalanı transferleri, kültürel ve tarihi gezilerle turizm hizmeti veren lokal seyahat acentelerinin kış aylarında da hizmet veriyor olması bir tesadüf değil artık…

didim3
AKBÜK
Akbük, Didim Bölgesinde Emlak Piyasasının yükselen yıldızı olmaya aday. Havası, Denizi, Planlı yerleşimiyle dikkat çeken Akbük’te Liman ve tarihi yerleri de unutmamak gerek.
Saplı ada,saklı cennet,kazıklı koyu belli başlı yerleşimler.Akbük sırtlarından lasos ve sonrasında Bodrum’a gidin bir asfalt yol da vardır.Oldukça sessiz olmasıyla dikkat çeken bu yol orman ve pek çok irili ufaklı yerleşimin içinden geçiyor.Akbük,mavi ile yeşilin kucaklaştığı şirin bir tatil beldesidir.Gürültüden uzak,temiz havası ile ülke turizminde denizin mavisi ile ormanın yeşilinin buluşma noktasında tatil arzulayanlar için bulunmaz bir cennettir.Yeşil alanların çokluğu ile dikkat çeken Akbük,yaklaşık 11 km. bir sahil şeridinde kurulu bulunup,hep türlü deniz sporunun yapılmasınada müsaittir. Beşbin hektarlık bir alanı kaplayan Akbük,yapı kooperatiflerinin yanı sıra oteller, pansiyonlar,tatil köyleri,barlar,discolar ve tüm kentsel donanımları ile modern bir kent görünümündedir.

GÖRÜLECEK GEZİLECEK YERLER :
Tarihte bilicilik (falcılık) merkezi olarak ünlenen DİDİM, özellikle plajlarıyla, yazlıkçı ve tatilcilerin gözde mekani olarak rağbet görüyor. Ege’nin tertemiz altın kumlu plaji ılık ve sığ denizi tatilcilerin akın akın Didim’e gelmesini sağlarken,Yeşile hasret Didim’in aşırı betona yenik düstüğü gözleniyor… Uzun ve geniş bir caddenin sahile doğru düz inişini T biçiminde karşılayan kıyı bandı Didim’in kalbinin attığı yer olarak görülüyor. Geniş ve upuzun kumsal renk renk güneş şemsiyelerinden adeta görünmez olurken, çevre gezileri için birbiri ardına kalkan tekneler denizde, yolun gerisine dizili restoran, kafe, fast-food benzeri lokallerde gün boyu ve gece büyük hareketlilik yasanıyor.

ÇEVREDE GÖRÜLECEK DİĞER ANTİK KENTLER
Didim, Milet Prienne birbirine yakın önemli antik kentler. Milet’in iyi korunmuş tiyatrosu, hamamları ve antik kent kalıntıları görülmesi gereken Didim’e yakın antik kentlerden biri olarak geziliyor. Prienne, Menderes nehrinin getirdiği alüvyonlarla dolmadan önce deniz kenarında olup denizi yüksekten seyreden en güzel liman kentlerinden biri sayılıyor. Kent günümüzde konumuyla denizden uzaklaşsa da etkileyici güzelliğini gözler önüne sermeye devam ediyor. Didim çevresinde, 26 antik kente sahip olmasıyla ünlü Milas ilçesi, tarihi eserlere, ören yerlerine meraklı olanlar için daha bir çok seçenek sunuyor.

KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ
Kerkenezler her yıl aynu zamanda Mart sonu-Nisan Başı Akköy’e gelir ve ürerler. Eski evlerin Saçakları onlar için çok değerli bir yuvadır. Akköylüler evlerini yaparken özellikle buna dikkat ederler. Çünkü kerkenez çekirge, akrep, yılan vb. diğer canlıları çok avlar. Tarih boyunca Akköy’de çekirge istilası olmayışının sebebi bu olabilir. Afrikadan Göç eden Kerkenezler daha sonra tekrar Afrikaya giderler. Kuş Gözlemcilerinin haritalarının merkezi Akköy Lagünleri, eski Menderes yatağının olduğu yerdir diyebiliriz. Çok çeşitte nesli tükenen kuşa da ev sahipliği yapan bu sulak alana Milet yoluna çıkınca takip eden Toprak yoldan Ulasılır. Ornitologlar Bafa Gölünden Kafa’ya(Menderes’in denize döküldüğü yer) kadar olan araziyi adım adım bilirler. Ingiltereden, Hollanda’dan, Amerikadan, Kanada’dan Türkiye’den Pek çok doğasever Ellerinde fotograf makineleri, dürbünler ve sırt çantalarıyla araçlı yada yaya buraları gezerler.

BAĞLAR VE ŞARAPÇILIK :
Eskiler bu işi çok iyi bilirlermiş. Bağlarını kurarken hesaplarını iyi yaparlarmış. sofralık çeşidi yaz boyunca kesip deniz kenarlarında, sitelerde satıp harçlıklarını çıkararır; evlerinin geçimlerini sağlarlarmış. Yaz sonunda kalanlardan bir kısmını kurutur diğer şaraplık cinslerle de pekmez, sirke ve şarap yaparlarmış. Tütünün revaçta olduğu dönemlerde eski bağlar sökülüp tütün ekilmiş ve yeni bağ ekilememiş. Bağlarda genellikle Razaki, Osmanca, Sultaniye, Hatun Parmağı, Alfons cinsi üzümlere yer vermişler ve nefis şaraplar yapmışlar. Kuru üzümlerden Kompostolar kaynatıp; kış aylarında ısınmışlar…

NASIL GİDİLİR ?
Söke’ye giden yada Söke’den gelen Bütün Didim Seyahat Midibusleri (ve Didim’e giden Söke Seyahat otobüsleri) Akköy’den Geçer. Bodrum’dan geliyorsanız Bafa Gölünden Sonra yokuşu indikten sonraki kavşaktaki Milet tabelasına sola dönünüz.ilk köy Akyeniköy, Akyeniköyden sonra sağlı sollu bağ ve çilek tarlaları olan bir yokuş tırmanınca Akköy geliyor.
KALINACAK YERLER
Didim’de çok sayıda otel ve pansiyon mevcuttur. Ana cadde üzerinde, plajın gerisinde, deniz kenarında ve neredeyse her yerde …
Dolayısıuyla değişik gelir seviyelerinde tatilcilerin bütçe uygun konaklama yapilabiliyor. Otelden çıkıp birkaç adımda (10 metre) Altınkum plajında olmak, sahilin manzarasını yüksekten seyretmek, kıyı bandının en hareketli yerinde konaklamak isteyenler için tüm sahile sıfir mesafede tek otel olan Deniz Otel+Restoran+cafe-bar, 41 yatak kapasiteli 14 odası ve hizmet veriyor.
Deniz Otel : Yali Caddesi no 41 Altınkum/ Didim Tel no: 0 (256) 813 10 20
Didim Apollon Tapınağı yanında konaklamak odasından, bahçesinden tapınağı görmek gece ışıklandırılmıs şeklini uzun uzun seyretmek isteyenler için Oracle Pansiyon da konaklama yapılıyor. Oracle Pension : Mahmut Gönül tel no.0 (256) 811 02 70
Mergen Otel Tel: 0 (256) 813 21 37
Tarhan Tatil Köyü 0(256) 825 68 48
Tuntas Hotel 0(256) 813 29 05
Esra Apart : 0(256) 813 73 83
Burak HotelTel No: 0(256) 813 16 79
Göç Hotel Tel No: 0(256) 813 16 55
Dolphin Hotel Tel No: 0(256) 813 19 92
Ataç Hotel Tel No: 0(256) 813 29 32
Gökkusagi Hotel 0(256) 813 29 44
Marla Hotel Tel No: 0(256) 813 56 44
Can Apart Hotel 0(256) 813 23 66
Malibu Hotel Tel No: 0(256) 813 11 88
Sunset Apart Hotel 0(256) 813 57 84
Budak Hotel Tel No: 0(256) 813 31 78
Mutlu Apart Hotel 0(256) 813 62 26
Temple Hotel 0(256) 813 59 71
Evren Hotel 0(256) 813 24 78
Medusa House 0(256) 811 00 63
Miletos Hotel 0(256) 813 10 18
Orion Hotel 0(256) 813 55 50
NE YENİR
Sahil kenti olan Didim de Ege’nin balık türlerini bulmak mümkün. Yalı caddesi boyunca aradığınız her tür yemek yenecek sayısız bar, kafe, manzaralı restoran bulunuyor. Bunlar arasında plajı boylu boyunca seyreden manzarası ile nezih bir restoran olan Summer Garden yer alıyor. flambe türü alevli yemekleri özel showlarla masaya getirip sunan restoran görevlileri, Türk mutfagı ve Ingiliz mutfağı (!) yemeklerini ekonomik fiyatlarla yenebilecegini belirtiyorlar.
ULAŞIM : Didim’de Havalani yok. Didim’e havayollariyla ulasim sadece çevredeki Bodrum, Dalaman ve Izmir’deki havalimanlariyla mümkün. Bu havalimanlarindan Taksi alinabilecegi gibi, Didim Merkezli Tur isletmeciligi yapan Firmalardan özel hava alani transfer hizmeti de satin alinabilir. DALAMAN HAVALİMANINA 120km. uzakliktadir. BODRUM HAVALİMANINA 90km.(kis aylarinda uluslararasi uçuslara kapali, sadece iç hatlara açik, yaz aylarinda hem iç, hem de dis hatlara açik) IZMİR ADNAN MENDERES HAVALİMANINA 150km, Demir yolu havaalaninin içinden geçiyor. Izmire gidip otobüse binebileceginiz gibi, ortaklar a kadar tren ile gidip (sadece gunduz saatlerinde !) Ortaklar’dan Söke minibuslerine, oradan da Didim Midibüslerine aktarmali olarak binebilirsiniz yada taksi kiralayabilirsiniz.
Bodrum – Altinkum arasinda “Bodrum feribot isletmeciligi”nin yüksek sezonda hergün; düsük sezonda haftada 3 gün olmak üzere hava durumuyla da alakali olarak düzenledigi seferler vardir. Didim’de yada Didim’e kadar gelen bir demir yolu yada istasyonu yok. Izmir yada Aydinistikametinden tren ile Söke’ye kadar gelebilir; Söke’ye geldikten sonra tekrar otobüs yada midibüse binip Didim’e ulasabilirsiniz. Söke demiryollari tarifesi icin asagidaki numaralar aranabilir => Istanbul Haydarpasa Tel: (216) 348 80 20-21 / Izmir Basmane Tel: (212) 484 53 53
Selcuk Merkez Tel: (232) 892 60 06 Diger büyük firmalarca (Kamil Koç, Varan, Pamukkale, Aydin Turizm) Didim’e Istanbul, Izmir, Ankara gibi büyük sehirlerden yaz aylarinda her gün direkt Didim seferi yapilmaktadir.
Balkonlu odalarindan Altinkumu plajini seyir imkani bulunan otelin Terasi Pegasus bar ve (Türk mutfagi, Ocakbasi) restoran olarak kullaniliyor. Çocuk oyun odasi ve bilardo salonu diger üniteler arasinda yer aliyor. Katilim istegine bagli olarak otel idaresi Efes, Meryemana, Sirince’ye ekonomik fiyatli tur düzenliyor

Related Articles

1 Yorum

  1. i am frequently bumping on the web just about all of the working day and so I have the inclination to read a lot, which is not typically a good thing as many of the web sites I see are composed of useless crap copied from other websites a million times, however I’ll hand it to ya this page is in actual fact not bad at all and also offers a bit of genuine information, therefore cheers for breaking the fad of just replicating other people’s sites, take care

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,020BeğenenlerBeğen
2,810TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles