15.3 C
New York kenti
Pazar, Haziran 13, 2021
spot_img

Gökhan Birben – Bulutların Gözyaşı

Gökhan Birben - Bulutların Gözyaşı
Gökhan Birben - Bulutların Gözyaşı

Yakında piyasaya çıkacak olan albümde Gökhan Birben, Samistal, Üskürt Dağı, Bulutların Gözyaşı, Omuzumda orağım, Karayemiş, Vaketisa Düzebi, Analıgüm, Hey Gidi Karlı Dağlar, Punipos, Zurpicine Ağhçkenin, Ağustozi Mulun ve Verane Kalsun Dağlar isimlerini taşıyan 12 esere yer veriyor.

Cinan Müzik etiketiyle çıkacak olan albümde yeni eserlerin yanında, eski ve unutulmaya yüz tutmuş anonim türküler de yer alacak
Bulutların Gözyaşı isimli albümde Hasan Cinan prodüktör, Kemal Sahir Gürel-İlhan Yabantaş düzenleme-aranjör, Metin Kalaç mastering, Murat Yapıştıran-Ercan Tanrıverdi- İlhan Yabantaş kayıt olarak görev yapıyorlar. Saund (Nail Yurtsever) stüdyosunda hazırlanan albümde yer alan fotoğrafları Asım Haberal (kapak), Orhan Yayla, Mehmet Ali Yazıcı ve Ali Kemal Atik çekti. Albüme adını veren Bulutların Gözyaşı isimli eserin sözleri ünlü söz yazarı İbrahim Karaca tarafından yazıldı. İlhan Yabantaş, Gürsoy Tanç, Mahmut Turan, Volkan Arslan, Selçuk Balcı, Tahsin Terzi, Eyüp Hamiş, Murat Tırnak, Ömer Arslan, Gürkan Özkan, Gökhan Özkan, Burhan Elmas, Onur Aydemir gibi güçlü müzisyenlerin çalgılarıyla renk kattığı albümde Kemal Sahir Gürel, Erdal Bayrakoğlu, Murat Tırnak, İbrahim Karaca, Murat Yapıştıran, Ercan Tanrıverdi, Nail Yurtsever, Ülkü Alıcı ve Şifa Ercil vokal olarak yer aldılar.

Albümde kendine ait üç eserin de bulunduğunu söyleyen Gökhan Birben; “Unutulmaya yüz tutmuş halk türkülerini ve derlemeleri gelecek kuşaklara aktarmak için anonim eserlere ağırlık verdik. Son yirmi yıldır dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir sanayileşme ve doğa tahribatı var. Albümümüze ismini veren ‘Bulutların Gözyaşı’ türküsü de bu doğa tahribatını oluşturan, doğayı katledenlere karşı bir haykırışı anlatıyor. Yıllardır bu topraklar yeşiliyle kendini bize âşık etti. Şimdi bu yeşillik insanlar tarafından maalesef yok ediliyor. Bu türkümüzde, yağmurların değil de bulutların ağladığını anlattık.” dedi.

Cinan müzik etiketi altında çıkacak albüm için yaklaşık dört yıldır çalıştıklarını söyleyen Birben; “Türküleri tespit etmek, derlemek ve müziği oluşturmak, güzeli yapma ve araştırma derdi olduğu için çalışmalar uzadı. Önümüzdeki albümlerde daha çok beste çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Anonim türküler kalmadı denecek kadar azaldı. Doğru bir çalışma yapmak gelecek kuşaklara doğru bir eser armağan etmek için çalışma yaptık. Albümde ağırlıklı tulum kemençe yanında nefesli ve telli sazlar kullanıldı. Bu albümde konsepti biraz daha değiştik belli bir kalıbın içinde kalmamaya özendik. Çünkü Karadeniz de müzikal kimlikte değişim gerektirdiğini hissettirdi. Yapmış olduğumuz çalışma her ne kadar Karadeniz kokusu içerse de düzenlemelerde herkesin dinleyebileceği bir sound oluşturmaya çalıştık. Türkülerin büyük bölümü Artvin, Rize ve Trabzon yöresine ait derlemelerdir. Yüzyıl öncesine ait Karadeniz ezgilerini bu albümde birleştirdik. Daha önceki albümlerimizde olduğu gibi bu albümde de dinleyiciler geçmişin izlerini bulacak.” şeklinde konuştu.
blank
Birben, yapmış olduğu albümün farkını ise “Bir çam ağacının altında oturuyorsunuz. Herkes o ağaçtan farklı çıkarlar üretebilir. Biz o ağaca değerini anlamak için duygumuz ile yaklaştık. Onun yıllardır o doğanın dengesini sağlamak için neler yaptığını düşündük. Bazıları ise o ağaçtan ne kadar tahta çıkacağını hesap eder. Biz tarihimize, geçmişimize ve özümüze sahip çıkmaya çalışıyoruz. Geçmişimizden bugüne kalan tarihi dokuyu restore edip, yaşatmaya çalışıyoruz. Bu mirası borç aldık ve bu borcu geri ödüyoruz.” şeklinde anlattı.

Öte yandan albümde, Hopa yöresi Karadeniz ezgileri, Lazca şarkıların yanında bir de Gürcü halk türküsü yer alıyor. Albümün Haziran’ın ilk haftası müzik marketlerde olması bekleniyor.

Gökhan Birben Kimdir?

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,020BeğenenlerBeğen
2,809TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles