15.3 C
New York kenti
Pazar, Haziran 13, 2021
spot_img

İstanbul’da Günebakış Gazetesi Abonelik Sistemi Başlıyor

Günebakış Gazetesi
Günebakış Gazetesi

Günümüzde medyanın önem ve gücünü kimsenin inkâr edecek hali yoktur. İster iyi ister kötü niyetle ne yaparsanız yapın, medya desteği olmadan başarıya ulaşma şansınız düşüktür.

Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı devam ederken, o zamanın şartlarında Ankara’da gazete çıkardığını bilmekteyiz. Buna benzer bir çok örnek verilebilir.

Günümüz Türkiye’sinde Büyük Basın, Ulusal Basın ya da İstanbul Basını diye adlandırılan medya olgusu, başlangıcında İstanbul’un yerel basınından başka bir şey değildi.

Sonradan İstanbul sermayesinin ülkeye hakim olmasıyla birlikte Ulusal Basın haline geldi. Batı dünyasında durumun farklı olduğunu biliyoruz. Bu durum, ülkelerin bölgeleri arasındaki gelişme denge/dengesizliğinin hem sebebi hem de sonucudur. Yani medya, hem faaliyet gösterdiği bölgenin gelişmesiyle güçlenir, hem de güçlü bir medya bölgesinin gelişmesinde önemli katkılar sağlar. Biliyorsunuz Günebakış gazetesi de yaklaşık sekiz yıldır İstanbul ve Marmara’da günlük olarak çıkıyor ve bayilerde satılıyor.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nden Marmara havzasına göçmüş olan hemşehrilerimiz, köy ve ilçelerinde olup bitenleri, başta Trabzonspor, Rizespor ve Giresunspor olmak üzere bölge takımlarındaki gelişmeleri İstanbul basınında asla bulamayacakları genişlik ve derinlikte takip ediyor ve bilgi sahibi olabiliyorlar. Elbette eksiklerimiz ve hatalarımız var ve değerli okurlarımızdan yığınla eleştiri alıyoruz. Bu eleştiriler bizi mutlu ediyor, bize yön veriyor. Bunların bir kısmı kaçınılmaz insani eksik ve hatalarken, önemli bir kısmı da tirajın artmasıyla giderilebilecek teknik içerikli eksikliklerdir. İstanbul’da milyonlarca Karadenizlinin yaşadığını biliyoruz. Pekâlâ, bu Karadenizliler pastadan hak ettikleri payı alabiliyorlar mı?

Buna evet demek için iyimserliğin de ötesinde saf olmak gerekir. ŞALFED Genel Başkanı Muzaffer Bayraktar, Marmara havzasında 75 bin civarında Şalpazarlının yaşadığını, ancak bu nüfusa mütenasip bir siyasi ve ekonomik ağırlığa sahip olmadıklarını söyler. Zikretmeye bile gerek yok, Trabzon’un bütün ilçeleri için aynı şeyin geçerli olduğu aşikârdır. Bu negatif durum nasıl pozitife çevrilebilir?

Güçlü bir sivil toplum örgütlenmesi ve güçlü bir Karadeniz medyasının varlığıyla şüphesiz. Bunlar çok zor işler değil.

Trabzonspor’a karşı bir haksızlık yapıldığı zaman tribünde ya da ekran başında küfredip günaha girmekten, öfkelenip ömrünü kısaltmaktan çok daha kolay ve çok daha etkili. İstanbul’da tabanın sahip çıktığı aktif sivil toplum örgütlerimiz ve çok satan bir gazetemiz olduğu takdirde, Trabzonspor’a da kolay kolay dokunmaya cesaret edemezler, seçimlerde de Karadenizlilere hak ettikleri ağırlığı teslim etmek zorunda kalırlar.

Bu iki kere ikinin dört ettiği kadar aşikâr bir gerçektir ve dediğimiz gibi hiç de zor bir şey değildir.

Günebakış olarak İstanbul’da uzunca bir süredir üzerinde çalıştığımız abonelik sisteminde son aşamaya geldik ve yakında abonelerimiz gazetelerini sabah erken saatte evlerinin ya da işyerlerinin kapılarında görmeye başlayacaklar.

Bugüne kadar bizi sabır ve anlayışla bekleyen değerli dostlarımızdan özür diliyoruz. İşin zor kısmı bize aitti ve çok şükür o dönemi geride bıraktık.

Şimdi kolay kısmında görev sizlere düşüyor ve desteğinizi bizden esirgemeyeceğinizi umuyoruz. Medyanın gücüne yazının başında değinmiştik. Güçlü medya her alanda güçlü olmak demektir ve bize yapacağınız küçük katkı, İstanbul’daki Karadeniz’in her alanda daha

güçlü olmasına desteğinizden çok daha fazla katkı sağlayacaktır. Sevgili dostlar, durum bundan ibarettir. Karadenizlilik dominant bir kimliktir. Bu yaşıma kadar Karadeniz’le tavşanın suyunun suyu kabilinden ilgisi olanların bile “Karadenizliyim” diye kasım kasım

kasıldığına defalarca şahit olmuşumdur. Bu haksız bir gurur değildir, ancak boş bir gurur olmamalıdır. Karadenizli, başka türlü silahlarla değil, çağın silahı olan medyayla İstanbul’da güçlü olmalıdır. Lûtfen bu gücü inşa ediniz, daha sonra da ondan istifade ediniz. Başka hiçbir alanda günde bir çay parasına böylesine bir güce sahip olmanın imkanı yoktur.

Abonelik konusunda aşağıdaki telefonlarla irtibata geçebilirsiniz: 0216 492 70 26 -0535 279 27 17

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,020BeğenenlerBeğen
2,809TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles