Kampçılıkta Yabani Hayvanlardan ve Diğer Canlılardan Korunma

0
794

yabaniiz

Kampta en tehlikeli canlılar yaban domuzu ve başıboş köpeklerdir. Kamp kurallarına uyulduğu taktirde bu canlılar ve diğerleriyle karşı karşıya gelinmez.

Bu amaçla kampta ateşli silah bulundurmak asla doğru yöntem değildir. Genelde o silah eninde sonunda bizi koruyan bir araç olmaktan çıkar ve bizi hedef alır.


Domuz ve köpekten korunmanın en önemli yolu yemek artıklarının sağa sola bırakılmaması, ortama hayvanları çekecek kokular salınmamasıdır.
Diğer yandan kamp yeri seçiminde, her türden yaban hayvanı yuvaları yakınından kaçınmak sorunu büyük oranda kaldıracaktır. Zira ummadığınız pek çok hayvan yuva ve yavrusunu korumak amacıyla insanlara zarar verebilir.
Bunların arasında ayı, porsuk, yaban kedisi, vaşak, kurt, çakal ve tilki gibi etçillerin yanında geyik, domuz, yaban keçisi ve karaca gibi otçullar da sayılabilir.

Bazen yavrusunu korumak isteyen bir yaban keçisinin vurduğu “tos”u, tilkinin ısırmasına tercih edebilirsiniz.

Bu hayvanlar nerede kaldı, beni mi bulacak demeyin. Karadeniz bölgesinde sahilden itibaren tüm çalılık, orman ve vadilerde yaban domuzu ve çakal başta olmak üzere, porsuk, su samuru ve tilkiye çok sık rastlanır.

Bazen ayıya da denk gelinse de o utangaç yaratık insana pek yaklaşmaz. Sadece ayak izlerini yada taaaa karşı tepede salına salına yürüyüşünü görmeniz daha muhtemeldir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.