20.1 C
New York kenti
Pazar, Haziran 13, 2021
spot_img

KUZEY YILDIZI TRABZONSPORLULAR DERNEĞİ

5-smallAli Uzunay

Başkan

Trabzonspor Röportajı

 

TDF. Ajans: Kendinizi tanıtır mısınız?

Ali Uzunay: 1965 Trabzon Sürmene doğumluyum. İş Adamıyım REİS GROUP Yönetim Kurulu Başkanıyım. Kuzey yıldızı Trabzonsporlular Derneği Yönetım Kurulu Başkanlığını, Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcılığını yapmaktayım.

 

TDF. Ajans: Neden böyle bir dernek kurdunuz, kuruluş tarihi ilk kurucu üyeler kimler?

Ali Uzunay: Derneğimiz kuzeyyıldızı Trabzonsporlular derneği adı altında 1999 yılında kurulmuştur. Kuruluş amacımız tamamıyla  Trabzonluya ve Trabzonspor a hizmet etmektir..kurucu başkanımız şuanda Türk Kızılay’ı Genel Başkanı olan Sayın  Tekin Küçükali  ve arkadaşlarıdır.

Tekin Başkanın Başkanlığında kurulan dernek diğer değerli Başkan arkadaşlarımızın hizmetleriyle beraber  2004 yılına kadar sürmüştür.  2004 yılında yapılan Genel Kurul da ise Başkanlığa ben seçildim. O günden bu yana da Derneğimizin Başkamıyım.

 

TDF. Ajans: Derneğinizin amaçları hedefleri başarıları ve Trabzonspor’a katkıları nelerdir? Gelecek planlarınız var mı?

Ali Uzunay: Derneğimiz spor ve kültürel alanlarda çok çeşitli faaliyetleri vardır. Bunlardan bazılarından bahsetmek gerekırse. Öncelikle Türk Gençliğine sporu ve sporculuğu sevdirmek, onlara sporun insan hayatındaki faydalarını anlatmaktır. Derneğimizin asıl amaçlarından biriside İstanbul’daki dağınık halde bulunan Trabzonsporluları bir çatı altında toplamak, onları Trabzonspor kongre üyesi yapmak kongre zamanında onları Trabzon’a taşımak, Trabzon da yapılan seçimlerde oy kullanmalarını sağlamaktır.

Ben Trabzonsporluyum diyen herkesin de bir Trabzonspor kimlik kartına sahip olmalarını sağlamaktır. bilinçli bir Trabzonspor taraftar topluluğu oluşturmaktır..

Mesela Trabzonspor’un lisanslı ürünlerinin alınıp kullanılması konusunda taraftarımızı bilinçlendiriyoruz.

Her alınan ürünün Trabzonspor’un yararına olduğunu anlatıyoruz. Ben Trabzonsporluyum diyorsan mutlaka Trabzonspor‘a kongre üyesi olması gerektiğini, aidatlarını zamanında yatırması gerektiğini, Trabzonspor’un aleyhine bir durum olduğunda ve çağrı yapıldığında demokratik hak olan protesto yapmasını, Bu tür çağrıya cevap vermesi gerektiğini bütün bunları taraftarımıza yapılan seminerlerde anlatıyoruz

Trabzonspor Başkanı ve Yöneticilerinin katıldığı istişare toplantıları yapıyoruz. Trabzonspor yönetimine halkımızın duygu ve düşüncelerinde köprü vazifesi görüyoruz. Yönetime İstanbul’da yapılması gereken proje ve işlerle ilgili raporlar veriyoruz

 

TDF. Ajans: Trabzon için Futbol nasıl bu kadar önemli hale geldi?

Ali Uzunay: Futbol sevgisi tüm dünyada en popüler bir spor dalıdır. Ama Türkiye’de Trabzon denince akla ilk gelen futboldur Trabzonspor’dur. Trabzon’da her kesimden kadın olsun çocuk olsun ihtiyar genç fark etmez herkes futbolu bilir ve konuşur Trabzonspor’da futbol o kadar önemlidir ki Trabzonspor’un Pazar günü bir maçı olsa sizde sonucunu bilmeseniz Pazartesi insanların yüzüne bakarak maçın sonucunu anlayabilirsiniz işte Trabzon’da futbol bu denli önemlidir.

 

 

TDF. Ajans: Takımın son transferleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ali Uzunay: Trabzonspor son yılların en büyük transferini yapmıştır dört beş futbolcusu dışında sil baştan yeniden bir takım oluşturulmuştur. yeni bir yönetim yeni bir takım şampiyonluk yönünde inanmış bir taraftar topluluğu .takım başarılıyken yapılan transferlerden hep övgüyle söz ediliyor ama takım başarısız olursa ciddi bir muhalefet hazır bekliyor diye düşünüyorum .ama yinede yapılan transferlerin büyük bir bölümü iyi transferlerdir

 

 

 

TDF. Ajans: Efsane Trabzonspor’a ne oldu Gerçek Trabzonspor’a tekrar ne zaman kavuşulacak.?

Ali Uzunay: Trabzon spor her zaman her dönemde hep efsanedir. Trabzonspor’un başarıları öyle küçümsenecek başarılarda değildir. fakat son zamanlarda istenilen başarılara ulaşılamadığı doğrudur çünkü Trabzonspor bizleri öyle başarılara alıştırmış ki bu günkü durumundan hiç birimiz memnun değiliz. Trabzonspor’un başarılı olması için önce birlik ve beraberliğimizi sağlamalıyız lafta değil özde birlik olmalıyız eğer saha dışında güç birliğimizi oluşturabilirsek bu birliktelik mutlaka saha sonuçlarına da yansıyacaktır. Biliyoruz ki futbol delince akla büyük miktarda para geliyor rakiplerimizin harcamaları ortada eğer rakiplerimizin bu gücüyle aynı kulvarda yarışabilmemiz için mutlaka alt yapımıza çok önem varmalıyız alt yapıdan yetiştirdiğimiz bu futbolcularla bu aradaki farkı kapatabiliriz. Çünkü Trabzon bır futbolcular okuludur bundan gerektiği kadar faydalanmamız lazım

 

TDF. Ajans: Yerel ve ulusal basında takımla ilgili haber yorum ve değerlendirmeleri nasıl karşılıyorsunuz, art niyetli denilebilecek yayınlar oluyor mu? Bu konuda sizce çözüm nedir?

Ali Uzunay: Yerel basında çıkan haberlerden ziyade ulusal basında çıkan haberlerden memnun değiliz ulusal basın gerçek habercilik görevini yapmamaktadır ulusal basının hedefinde maalesef belli takımlar vardır bu ayrıcalık bizim hiç hoşumuza gitmiyor. Çünkü biz dört büyükten biriyiz onlara ayrılan haber kadar bezede ayrılması lazımdır

Görsel basında ise olay tam komediye dönüşmüştür lider olsanız bile size ayrılan süre bellidir ama o anda hiçte başarısı olmasa da söz ettiğimiz takımların süreleri izleyiciyi çileden çıkaracak kadar çoktur.. bu haksızlığın önüne top yekun tepkimizle ancak geçebiliriz ferdi olarak bir şey yapamayız. Birde Trabzonspor’un başarılarını veya yorumlarını yapacak değerler yetiştiremedik tüm kanallardaki yorumcular üç takımın yorumcularıdır bizden kimse yoktur ne yapıp edip bu duruma acilen çözüm bulunması lazımdır.

 

TDF. Ajans: Yabanı futbolcu geldi mertlik bozuldu diyebilir miyiz.? Şampiyonluk yılları hatırlanırsa yabancı futbolcu ağırlığı yoktu. Acaba takım tamamen yerli Trabzonlu futbolculardan oluşsa şampiyonluk daha garanti olur mu?

Ali Uzunay: Söyledikleriniz Kısmen doğrudur. Türkiye’de yabancıya verilen değer maalesef ki kendi öz evlatlarımıza verilmiyor. Ben yabancı olmasın demiyorum. Onlar da olacak en azından onlardan öğreneceklerimizi öğrenmemiz lazım ama bu yabancı futbolcu sayısı biraz abartıldı buna bir sınırlanma getirmeliydi şöyle bakarsanız bir takıma dörtte üçü yabancıdan oluşuyor buda doğru değildir yabancılara verilen paralar korkunç paralar yabancıya gösterilen hassasiyetin Türk futbolcularına da gösterilmesinden yanayım. trabzonsporun başarısında yerli faktörü tabii ki önemlidir.  o sebepten diyoruz ya alt yapı çok önemlidir alt yapıya daha çok önem verelim hem bize maliyeti daha ucuz olur hem de bu futbolcuları transfer yaparak ciddi manada gelir elde ederiz

 

 

TDF. Ajans: Trabzonspor’un içinde bulunduğu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ali Uzunay: Şu an itibariyle değerlendirirsek inanmış bir yönetim inanmış bir kadro en önemlisidir. İnanmış bir şehir ve taraftar var ama bütün bunlar şampiyonluk için yeterlimi derseniz tabii ki yeterli değildir. Burada Ersun hocaya çok iş düşüyor şansımıza diğer rakiplerimizde çok iyi değiller bu sezonu çok iyi değerlendirmemiz lazım. Çok iyi bir fırsat yakalamışız ama bazen öyle sonuçlar oluyor ki bunların olmaması lazım yönetim ve futbolcular kulaklarına pamuk tıkayıp başarının dışında asla hiçbir şeyle ilgilenmemeleri gerekir. Eğer bu senede başarı gelmezse Trabzonspor çok şey kaybedecektir. yeniden başa dönülecektir. İnşallah bunlar olmazda mutlu sona ulaşılır. Şu ana kadar muhalefet bile sesini kesmiş muhalefet yapmıyor yeter ki şampiyon olunda gerisi önemli değil diyor

 

TDF. Ajans: Trabzon seyircisi ve taraftarları takıma yeteri kadar destek veriyor mu.?

Seyircileri oyunu beğenmeyip küfürlerle sahayı terk etmesi moralleri bozmuyor mu.?  90 dakika eksilmeden süren bir destek hatırlıyor musunuz.?

Ali Uzunay: Trabzon spor taraftarı takımına tabııkı destek verıyor .öyle bır kaçtane provokatör olayları Trabzon seyırcısıne maletmemek lazım Trabzon spor seyırcısı kadar özverılı bır taraftar bulmak öyle kolay değildir .şimdi size bir örnek vereyım  Trabzon sporun saat yedıde maçı var sızde sürmenenın yukarkı köyünde oturuyorsun senın ordan maça gelmen gerı dönmem bir gününü alır ve bır okadarda paranı. buna rağmen o ınsanlar trabzonsporun yanında olmak için ellerınden gelen tüm fedakarlığı yapıyorlar ..kadıköydekı ınsan maça gıderken hertürlü ımkana sahıp ama trabzondakı ınsan aynı ımkana sahıp değil buna rağmen ımkanlarını sonuna kadar kullanıyor bu manada ben  özverılı gerçek Trabzon spor taraftarını kutluyorum birkaç kendını bılezı zaten taraftar sınıfına koymuyoruz..bütün kabahatı seyırcıyede bulmamak lazım bazen öyle olaylar oluyorkı saha içinde ister ıstemez setırcı delırıyor ama tabııkı yınede sakın olmak lazım  sonunda külübümüz zarar görüyor.

 

TDF. Ajans: Trabzonda Halk Trabzonspor’la yaşıyor,  Trabzonspor’la yatıp Trabzonspor’la kalkıyor bu doğru bir şey mi.? Bunun eksileri, artıları nelerdir.?

Ali Uzunay: Trabzon ınsanı sevdımı tam sever bundan bunu anlıyoruz takımlarınıde çok sevıyorlar onun başarılarıyle sevınıyor başarısızlığından üzülüyorlar bu kötü bir şey değildir bu işi zarar derecesınde fanatızme dökmedıkten sonra takımlarını çok sevmelerınde bır zarar yoktur bırde futbol rahatlamanın yollarından bırıdır  Trabzonspor sayesınde trabzonun ismı daha çok duyulmuştur o yüzden futbol Trabzon şehrı için çok önemlıdır


TDF. Ajans: Hep adına Efsane denilen Trabzonspor geri gelmez mi artık.. İstanbul dukalığının soluğunu kesen Necmiler, Ali Kemaller, Şenollar… Çaycı Ahmetler, Cemiller, Hüseyinler, Bekirler, Necatiler… ne zaman gelecekler.? 

Ali Uzunay: Trabzonspor zaten efsaneler takımıdır her dönemde birkaç efsane yetiştirmiştir bunların sayısının çoğalmasını ıstıyorsak alt yapıya gereklı öenmı göstermemız lazım.


TDF. Ajans: Avrupa’da insanlar maça sadece o gün bir eğlence gibi gidiyor. Yendi yenildi hiç önemli değil, mutlaka yenmek istiyor ama yenilgiyi de dünyanın sonu gibi görmüyor. Ama Trabzon’da takım yenildiğinde hayat duruyor ve insanlar küsüyor. Bu normal mi?

Ali Uzunay: Şimdi bu soru çoğu zaman sorulurda doğruluk derecesi çok tartışılır Almanya’da ispanyada İngiltere de futbol maçları sokak çatışmalarına dönüşüyor bizde bu kadarı olmuyor böyle söylersek bizim ülkemizde oynanan futbola haksızlık olur. Trabzon’da Trabzonspor yenilince insanların üzülmeleri gayet normaldir çünkü Trabzon sporla halk aynı şeylere seviniyor aynı şeylere üzülüyor buda takımlarını ne kadar sevdiklerini gösteriyor

 

TDF. Ajans: Teknoloji futbolu ne kadar etkiliyor. Teknolojik bilgiler çalışma prensipleriyle çakışır mı? Trabzonspor teknolojiden ne kadar yaralanıyor.?

Trabzonspor şampiyonluğun en büyük adayıdır. Bizim şartlarımız oluşursa yarışırız, kazanırız deniliyor. Bizim şartlarımızın oluşmasını beklemeden var olan şartlarda şampiyon olamaz mıyız?

Ali Uzunay: Trabzonspor tabii ki her sezon şampiyonluğun en büyük adaylarından biridir. Bizim şartlarımız oluşursa diye bir şey yok Trabzon’da şampiyonluk için tüm şartlar mevcuttur. Trabzon sahasıyla alt yapısıyla kadrosuyla hazırdır tabii bunlar yetmeyebilir bunları daha da geliştirmek lazımdır her şeyden önce iyi bir yönetim oluşturmak lazım her yöneticinin vazifesi kendi menfaatlerinin değil Trabzonspor’un menfaatlerini gözetecek çalışmalar yapması lazımdır.

 

TDF. Ajans: Teknoloji futbolu ne kadar etkiliyor. Teknolojik bilgiler çalışma prensipleriyle çakışır mı? Trabzonspor teknolojiden ne kadar yaralanıyor?

Türk antrenörleri arasında en iyi üç çalıştırıcı sizce kimlerdir?

Bu anlamda Trabzonspor antrenörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ali Uzunay: Gerçekten Türk antrenörleri içerisinde çok değerli hocalarımız var. Bu hocalarımıza sahip çıkmamız lazım yabancı hocalara verilen imkânların yerli hocalara da verilmesi lazımdır. Bunun en güzel örneği Şenol güneşe biz ne kadar sahip çıktık onun kıymetini ne kadar bildik bizim olanı hor görmemek sahip çıkmak lazım ilk üçü saymak çok doğru olmazlık üçe girecek çok değerli hocalarımız var. Trabzonspor’un  şuan ki hocası çok kaliteli bir hoca dır biraz sabır göstermek lazım.

 

TDF. Ajans: Teknoloji futbolu ne kadar etkiliyor. Teknolojik bilgiler çalışma prensipleriyle çakışır mı.? Trabzonspor teknolojiden ne kadar yaralanıyor?

Başkanlar açısından Trabzonspor’u incelersek bir önceki Başkanla şimdiki arasında ne farklar var?  Geliş amaçları, hedefleri ve gerçekleştirdiklerini kıyaslayarak anlatır mısınız?

Ali Uzunay: Trabzonspor’a başkan seçilen her kişi Trabzonspor’un başarısı için oralara talip oluyorlar ama iyi niyet her zaman başarıyı getirmiyor başarıda sadece başkanın becerisi yetmiyor ekibini de ona göre kurmanız gerekiyor başarılı olmak için ekibinin de iyi olması lazımdır  bir önceki yönetim iyi niyetle çalışmaya çalıştı ama bazı olumsuzluklardan dolayı başarılı olamadı. şu anki başkanın şansı daha çok neden derseniz bu yönetime muhalefet eden kimsede yok herkes yeter ki başarılı olunda gerisi önemli değil diyor ama bu başarı gelmez ise bunlarında gelecekleri bu kadar rahat olmayacaktır. Başarı varsa kusurlarda görünmez ama istenilen başarı gelmezse o zaman tepkilerde başlar.

 

TDF. Ajans: Trabzon’da antrenörlük, Başkanlık neden bu kadar zor.?

Ali Uzunay: Trabzonspor’da iyi niyetli olursanız antrenörlükte başkanlıkta çok zor değildir. bu halk sizden yapamayacağınız bir şeyi istemiyor sizden sadece başarı iyi niyetle çalışma istiyor eğer tüm imkanlarınız varsa ve bu imkanları iyi kullanamıyorsanız tabii ki bunun hesabını vermek zorundasınız kulübün parasını yanlış yerlerde heba edecekseniz tabii ki bunun hesabını vereceksiniz seçimden önce verdiğiniz sözleri tutmaz iseniz kendi değerlerinizin üstünde kulübün değerlerini tutmaz iseniz bunun bir bedeli olması lazım her halde o bedeli de baştakiler ödeyecek her halde.

 

TDF. Ajans: Değişik zamanlarda uygulanan fakat arkası gelmeyen kampanyalar hakkında bilgi verebilir misiniz.? Örneğin 100 bin üye kampanyası ne oldu?

Ali Uzunay: Bu sadece futbolda yok ki seçim öncesi vaatler hep verilir ama başa galince de bu vaatler genelde çok uygulanmaz. 100 bin üye kampanyası düşünüldüğünde iyi bir kampanyaydı başarılı olunabilse idi kulübün kasasına ciddi manada bir gelir gelecekti ve de her sene yatan aidatlarla da gelir kapısı olacaktı. Düşünce güzeldi sonuç istenilen düzeyde olmamış olabilir ama güzel bir uygulamaydı. Şimdi ise bu kampanyanın önüne geçilmek için önceden 120 bin lira olan delege olma rakamı şimdi 500 bin liraya çıkmıştır bu çok tartışılır bir durumdur ama ben aldım oldu olmamalı tabanında fikrini almak lazım

 

TDF. Ajans: Son olarak Trabzonspor ve yönetimi hakkında neler söyleyebilirsiniz.

Ali Uzunay: Biz Trabzonspor da  başkanlık ve yöneticilik yapan arkadaşlara şunu söylüyoruz  Trabzonspor sadece bir şehrin takımı değildir onu sadece Trabzon sınırları içerisine hapsedemezsiniz Trabzon ismi tüm dünyada duyulmuştur yaptığı başarılar ortadadır Trabzonspor’un ufkunu açmamız lazım büyük şehirlerde Trabzon spor kompleksleri tesisleri kurmamız lazım Trabzonspor kolejini bir an önce açmamız lazım büyük şehirlerde Trabzonspor alt yapı okulları açmalıyız .bugün Trabzonspor taraftar olarak en büyük taraftara ıstan bul’da sahiptir peki Trabzonspor’la ilgili İstanbul’da nelerimiz var bunları iyice düşünmeliyiz neden İstanbul’da Trabzonspor’un kamp yapabileceği konaklaya bileceği seyircisiyle buluşacağı bir tesisi yok yönetimlerin İstanbul’daki eksikleri bir an önce bulup çözüm arama noktasında harekete geçmeleri lazımdır küçük olsun benim olsun değil büyük olsun hepimizi olsun mantığıyla hareket etmemiz lazım küçük hedeflerle büyük başarılara imza atamazsınız bu manada İstanbul u iyi değerlendirmeniz lazım buradaki imkanları iyi harekete geçirmeniz lazım  biz kuzey yıldızı Trabzonsporlular derneği olarak elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız çünkü biz Trabzonspor’umuzu karşılıksız seviyoruz

 

 

Related Articles

1 Yorum

  1. TÜM YÖNETİCİLER KEŞKE BÖYLE OLSA, TEMİZ SAHA, TEMİZ TAKIM, YÖNETİMDE İSTİKRAR OLUR.BAŞARILARIN DEVAMINI DİLERİM SN UZUNAYA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,020BeğenenlerBeğen
2,808TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles