19.1 C
New York kenti
Çarşamba, Nisan 14, 2021
spot_img

Nefs-i Emmare nedir?

Mehmed Zahid Kotku
Mehmed Zahid Kotku

Nefsi Emmare Nedir?
Nefs-i Emmârenin Tarifi:
Birinci nefis mertebesine, “Nefsi Emmare” diyorlar ki, hiç işe yaramayan bir nefistir. Kafirler, müşrikler, münafıklar ve fâsıkların nefisleridir ki, oniki alameti, sıfatı veya huyu vardır. Bunlar hiçbir zaman mü’min-i muvahhide yakışmaz. Kamil ve olgun mümin demek ki bu mertebeleri ve sıfatları, huyları geçmiş kendisini arıtmış, güzelleştirmiş, nurlandırmış nur üstüne nur koymuş, geceleri gündüz yapmış, karanlıkları giderip, zulmetleri yırtıp Nurun ala nur olmuş. Bakanın gözleri kamaşır peşinden gidenler nur deryasına erişirler. Cenneti dünyada da bulurlar. Gözleri sözleri bütün maksat ve gayeleri Hakk’ın cemaline erişebilmek ve rızasını kazanabilmektir.
Onun için dünyanın hiçbir lezzeti onları Hakk’ın rızası için çalışmaktan alıkoymaz.
Hakk için istendiği zaman canlarını bile gözünü kırpmadan Hakk’a teslime amadedirler.

Buna mukabil, bu nefsi emmare sahipleri öyle bir batağa düşmüşlerdir ki, tarifi bile mümkün değildir. Gerek şirk ve gerekse küfür üzerinde ölenlerin yerleri ebedi cehennemdir.

Nefs-i Emmâre’nin Sıfatları:

 1. Küfür
 2. Şirk
 3. Gaflet
 4. Cehâlet
 5. Günahlara Dalmak
 6. Kibir
 7. Hırs
 8. Buhl (Cimrilik)
 9. Gazap
 10. Hased
 11. Kin
 12. Şehvet
Nefs-i Emmâre’den nasıl kurtulunur ?
Bunun iki yolu vardır.
Birincisi Kadiriler ve diğer tarikatlar da olduğu gibi riyâzet yoludur. Bu yol hem çok zor, hem de çok uzundur. Bazen insanın ömrü bile yetmez ve olgunlaşmadan ahirete göçer.
İkincisi ise, zikrullah yoludur, teşbih lazım gelirse düşman ordusu arkasına indirilen hava kuvvetleri gibi orduyu muhasara edip teslim almaktır. Buda ancak zikre devam ile elde edilebilir. Bugün ise bu iki yolun taliplileri yok denecek kadar azdır. Ve bu günkü insan doğuşundaki huyu ne ise öylece gider. Zira halvetlerde görülen ders ve telkinler oradan çıkıncaya kadar. Çıktıktan sonra yine eski tas eski hamam, layıkıyla yeme içmesine riayet pek azdır.
Binâenaleyh insanların tekemmülü hayvanlara hiç benzemez. Mesela avcı köpeğini ve atmaca denilen büyük kuşu terbiye ettikten sonra o hal onlarda kalır. Fakat insan daimi surette, nefis, şeytan, şehvet, aile hayatı, çocukların istikbali davaları, din ve ahlak düşmanlarıyla her zaman karşı karşıya olmak. vs gibi şeylerle karşı karşıya kalmakta olduğundan bozulmaya mahkumdur. Bozulmamak için de halvette gördüğü riyazet ve dersleri her ne pahasına olursa olsun bırakmamak gerekir. Bıraktığı takdirde yükseklerden düşen cisimlerin haline döner. Onun için matlûb, halvete girmek değil, halvet halini muhafazadır.Bu da herkese nasip olmaz zannederim. Bazen halvetlerin de, o kaideye riayet etmeyenler için zararlı olduğu görülmektedir. Evvela kendini beğenme hissi doğar. Ben bu kadar halvet gördüm diye övünür durur.
İkincisi evvelinden daha acıdır çünkü onun çirkin hareketleri herkesin nefretini mucip olmakla birçok kimselerin de tarikatlar aleyhine Sû-i zanlara düşmelerine sebep olur.
Binâenaleyh tarikat sahiplerinin çok uyanık olmaları ve halkın hüsn-i zannını mucip hallere riayetkar olmaları şayanı tavsiyedir.
Beyezid-i Bistami, Abdulkadir Geylani, İmama Rüfai, Hasan Şazeli ve emsali zatlar bulmak bugün mümkün müdür?
Onun için bir taraftan ibadet ve riyazatlarla birlikte Hakk Teala Hazretlerine canı gönülden yalvarıp ağlayarak hidayet istemek ve bu hidayetin de devamını dileyerek Kur’ân Azimüşşan’edaki dualara ve Cenâb-ı Peygamber Efendimiz’in tavsiye buyurdukları dualara devam etmek lazımdır. Bir yandan da dilden ve gönülden istiğfar çekmenizi ve bizim için de dualarınızı eksik etmemenizi rica ederiz.
Mehmet Zahid Kotku Nefsin Terbiyesi isimli kitaptan alıntıdır.

Related Articles

1 Yorum

 1. 13 KASIM
  DİN ALİMLERİMİZ MEHMEDZAHİD KOTKU HZ LERİN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ YÜCE ALLAH IN RAHMETİNİ PEYGAMBER EFENDİMİZ FAHR İ KAİNATSERVER İ ALEM İKİ CİHAN GÜNEŞİ HZ. MUHAMMED S.A.V İN ŞEFAATİNİ DİLERİM. TÜM EBEDİ İSTİRAHATGAHLARINDA YATAN YÜCE ALLAH IN MÜBAREK KULLARININ RUHLARINA ALLAH RIZASI İÇİN EL FATİHA.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

21,763BeğenenlerBeğen
2,736TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles