22.5 C
New York kenti
Pazar, Haziran 13, 2021
spot_img

Şalpazarılılar İstanbul u Şenlendirdi

blankŞalpazarılılar İstanbul u Şenlendirdi

TRABZON ŞALPAZARI E.K.S.T DERNEĞİ 23 Nisan etkinlikleri Memleketimin çocukları İstanbul’da 1. Gün

blankŞalpazarı İlçe Tarım Müdürü İsmet Karabayır başkanlığında sabah erken saatlerde İstanbul’a gelen kafile, Dernek başkanı Hasan Keskin ile başkan yardımcıları Kaşif blankYılmaz ve Bülent Şirin tarafından karşılanıp DSİ’nin Kartal Dragos’taki tesislerine götürüldüler.Kafile sabah kahvaltısının ardından kalacakları odalara yerleşti. Öğle yemeğinin ardından kendilerine tahsis edilen otobüs ile Avrupa Yakası’na geçen kafile, Tarihi Yarımada’da Topkapı Sarayı ve Sultanahmet Camii’ni ziyaret etti. Yoğun trafik nedeniyle yolda çok zaman harcandığı için ziyaretin geri kalan kısmı iptal edildi ve memleketten gelen misafirler, Fidanbaşı Köyü Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği Dostluk ve Dayanışma gecesine gittiler. Yol yorgunu oldukları için yemekten sonra fazla kalmayan kafile, erken saatte konakladıkları tesise giderek ertesi günü katılacakları etkinlikler için istirahate çekildi. Yarın (cumartesi) blanksabahı Üsküdar Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Burhan Felek tesislerinde düzenleyeceği resmi etkinliğe katılacak olan kafile, saat 12.oo’de Kirazlıtepe’ye geçerek ŞALFED merkezini ziyaret ettikten sonra şehir gezilerine devam edecek.

 

‘Memleketimin çocukları İstanbul’da 2. Gün

blank

Sabah Üsküdar Burhan Felek tesislerindeki resmi 23 Nisan törenlerini izleyerek Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ve muhtelif yetkililerle hatıra fotoğrafı çektirdiler.Tören alanından ayrıldıktan sonra blankKirazlıtepe’de bulunan ŞALFED Merkezine geçen çocuklar, orada akrabalarıyla görüşme ve hasret giderme fırsatı buldular.
Yenen yemekten sonra Boğaza karşı hatıra fotoğrafı çekildi ve yola çıkan kafile önce Dolmabahçe Sarayı’nı, ardından da Miniatürk’ü ziyaret etti.
Daha sonra topluca Alibeyköy Barajı’na giderek dernek başkanı Hasan Keskin’in misafiri olan Şalpazarlı öğrenci ve öğretmenler, birlikte yemek yiyerek baraj havzasında bir gezinti yaptılar. Son olarak kafile başkanı ve aynı zamanda Şalpazarı İlçe Tarım Müdürü olan İsmet Karabayır’ın rehberliğinde fidan diktiler ve ertesi günü etkinliklerin son günü organizasyonlara katılmak üzere konakladıkları mekana döndüler.

Memleketimin çocukları İstanbul’da 3.ve son günü

 

blankKahvaltıdan sonra yine aynı katılım oranıyla tekne ile Boğaz turu yapıldı. Memleketten gelen ve İstanbul’da yaşayan Şalpazarlılar, Boğaz’ın orta yerinde kol kola, gönül gönüle horon teptiler. Kırşehirli öğretmen Neslihan Özcan ve Üsküdar iskelesinde katılan blankRus turistin horona kayıtsız kalamamaları dikkat çekti.
Üsküdar İskelesi’ndeki horondan sonra Kirazlıtepe’ye çıkıp öğle yemeği yiyen kafile daha sonra Burhaniye Mahallesindeki Üsküdar Gençlik Merkezi’ne geçti. Önce Sultantepe blankİlköğretim Okulu Halk Müziği Korosu’nun birbirinden güzel türkülerini dinleyen davetliler, daha sonra sırasıyla Çamlıca Derneği Kız horon ekibi, Kasımağzı Derneği komedi dans grubu, Ağasar – Şalpazarlılar Sancaktepe Derneği horon ekibini ve son olarak illüzyon gösterisini izlediler. Kahvaltıya rahatsızlığı nedeniyle gelemeyen Hilmi Türkmen bu sefer

izleyiciler arasındaki yerini aldı.

blankProgramda etkinliğin düzenlenmesinde yaptıkları katkılardan dolayı Hilmi Türkmen ve İrfan Ertav’a plaketleri verilirken, dernek başkanı Hasan Keskin, Hilmi Türkmen ve İsmet Karabayır birer konuşma yaptılar.

Hasan Keskin, etkinliğin blankblankgerçekleşmesinde emeği geçen başta Hilmi Türkmen olmak üzere herkese teşekkür ederken, derneğin isminde de yer alan eğitim ağırlıklı projelerle işe başladıklarını ve ilk olarak bu etkinliği düzenlediklerini söyledi. Başkan Keskin, bu etkinlikle kalmayacaklarını ilave ederek ilerideki tarihlerde farklı etkinlikler düzenleyeceklerinin de altını çizdi.

Hilmi Türkmen de, kısa bir süre önce yeni bir dernek fikrini kendisine açan Hasan Keskin’e “zaten haddinden fazla dernek mevcut, Bir yenisine ne gerek var? Ne yapacaksak federasyon bünyesinde yapmaya çalışalım” dediğini ve fikre sıcak bakmadığını, ancak bugünkü manzara karşısında yanılmış olduğunu anladığını söyledi. Şalpazarı’ndan gelen öğrencilere de bol bol tavsiyelerde bulunan Türkmen, bu gezide görüp yaşadıklarını asla unutmamalarını istedi.

blankHilmi Türkmen, Üsküdar Belediyesi olarak Şalpazarı’na bir ana okulu yapacaklarının da müjdesini verdi.
Hilmi Türkmen konuşmasının ardından memleketten gelen öğrencilere ve ögretmenlere Üsküdar Belediyesi adına birer çam sakızı çoban armağanı hediye takdim etti.

blankİsmet Karabayır ise memlekette okuyan çocuklara bu imkanı sağlayan Şalpazarı Eğitim, Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği başkan ve yöneticileriyle Hilmi Türkmen’e tüm Federasyona bağlı derneklere gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederek, özellikle Kirazlıtepe’de hiç yabancılık çekmediğini ve son derece sıcak karşılandıklarını ifade etti.

İsmet Karabayır konuşmasını ardından Üsküdar Belediye Bakan yardımcısı Hilmi Türkmen ve Şalpazarı Eğitim, Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği başkanı Hasan Keskin’e memleketten getirdiği hediyeleri takdim etti.

Programın bitişiyle etkinliğe katılanlar vedalaştılar ve Şalpazarı’ndan gelenler memlekete uğurlandılar.

KAYNAK: www.salpazarihaber.com

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,020BeğenenlerBeğen
2,810TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles