Uçağı ilk kim buldu ?

53
3800

İnsanoğlunun kuşlar gibi uçma hayalinin, ilk olarak 1903 yılında Wright Kardeşler tarafından gerçekleştirildiği bilinir. Hâlbuki ilk uçuş denemeleri 880 yılında, Endülüslü Müslüman âlim İbn-i Firnas tarafından geçekleştirilmiştir. Plânörlere benzeyen bir âletin üzerine kuş tüyleri ve kumaş geçiren İbn-i Firnas, bununla bir müddet havada kalmayı başarmıştır. İbn-i Firnas’ın bu faaliyeti, Batılı tarihçilerden Prof. Dr. Philip Hitti ve Dr. Sigrid Hunke tarafından ilk uçuş denemesi, kullandığı âlet de ilk uçak modeli olarak kabul edilir.1,2

Dipnotlar
1. Mitti, F., Siyasî ve Kültürel İslâm Tarihi, Çeviren Salih Tug. Boğaziçi yay., İstanbul, 1981.
2. O. Turan, Selçuklular Tarihi ve Türk-İslâm Medeniyeti

SIZINTI
Önce Onlar Bulmuştu
Kenan GÖÇOĞLU

53 YORUMLAR

  1. çok güzel valla ama çok kısa …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  2. ya bu çok kısa! ödev yaparken hiç işime yaramaz! burayı kim yarattı ben bilmem ama sözüm ona burdan kimse yararlanamaz! <Hem aklı başı herkes uçağı wright kardeşlerin yaptığını bilir!

  3. aslında müslüman Türk bilim adamları Tüfeği,matbaayı,zincir zırhı,topu ve mikropu bulmuştur.Buldu ama şerefsiz hrstiyanlar hep insanların gözünü boyadılar herşeyi kendileri buldu diye kandırdılar ama Birçok şeyi İslam bilim adamları buldu bildiklerimin ismini sayim,İbni Sina,İbni Farabi,İbni Firnas say say bitmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.