16.3 C
New York kenti
Pazar, Haziran 13, 2021
spot_img

Windows 7 Kurulu Bir Sabit Diski Başka Bir Bilgisayarda Kullanmak

blankSenaryo 1: Yeni bir Notebook aldınız ve eski bilgisayarınızdaki sabit diski buna takarak hiç işletim sistemiydi, programdı kurmakla uğraşmadan kullanmaya devam etmek istiyorsunuz. Ama 2 bilgisayarın donanımı birbirinden tamamen farklı?

Senaryo 2: Yeni bir sistem topladınız ama sabit diskinizi değiştirmeyi düşünmüyorsunuz ve işletim sistemiydi, programdı kurmakla uğraşmadan kullanmaya devam etmek istiyorsunuz. Ancak eski bilgisayarınız ile yeni topladığınız sistemin donanımı birbirinden tamamen farklı?

Senaryo 3: Masaüstü bilgisayarınızda majör donanım değişiklikleri yapacaksınız amaWindows’un açılmamasından korkuyorsunuz yada açılmıyor…
1- Başlat Menüsü arama satırına %windir%\System32\Sysprep\Sysprep.exe yazın ve ardındanyönetici olarak çalıştırın.

blank

2- Açılan Sistem Hazırlama Aracı penceresindeki seçenekleri alttaki resimdeki gibi ayarlayın.(Genelleştir seçeneğini işaretlemeyi unutmayın)

blank

3- Sistem Hazırlama Aracı kurulu Windows‘u genelleştirmeye başlayacak. Bu sırada hiçbir program çalıştırmayın ve hiçbirşey yapmadan işlemin bitmesini ve bilgisayarın kapanmasını bekleyin.

4- Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayara gelen bütün gücü kapatın. Eğer Notebook kullanıyorsanız adaptör bağlantısını kesip pili çıkarın.

5- Eğer donanım değiştirecekseniz  (Anakart, CPU, GPU vs.)  değiştirin ve ardından bilgisayarı başlatın. Ardından 7 adıma geçin.

6- Eğer diski başka bilgisayara takacaksanız diski sökün ve diğer bilgisayara takıp bilgisayarı başlatın.

7- Windows’un sanki yeniden kuruluyormuş gibi davrandığını ve önce sürücüleri yükleyip sonra Kayıt Defterini yeniden oluşturduğunu göreceksiniz. Bu normal.

 

blank
blank
blank

8- Ardından sıfır kullanım yapıyormuş gibi bütün ayarları tekrar girmeniz gerekecek. (Dil, Klavye vs.)Takılırsanız Windows 7 : Temiz Kurulum (Format) yazımdan yararlanabilirsiniz.

9- Ancak Kullanıcı adı ve Parola belirlediğiniz aşamada (Windows 7 : Temiz Kurulum (Format)yazımda 8. adım) halen kullandığınız hesap mevcut olduğu için aynı isimle bir kullanıcıoluşturamayacaksınız. Bu yüzden geçici olarak farklı isimde bir hesap oluşturun. (Örneğin “Deneme“) Bu hesap sadece bu adımı geçebilmemiz için yoksa hiçbir işlevi yok ve kullanmayacağız.

10- Kurulum tamamen bittiğinde kendi orjinal hesabınızda oturum açabileceksiniz. Bunu yaptığınızda göreceksiniz ki herşey yerli yerinde ve hiçbir sürücü veya donanım problemi yaşamıyorsunuz. Artık dilerseniz Windows’un kurduğu sürücüler yerine –varsa– daha güncel sürücüler kurabilirsiniz. Son olarak oluşturduğunuz geçici hesabı (Örneğimizde “Deneme“) Denetim Masası‘ndan sildiğinizde hiçbir değişiklik olmadan yeni bilgisayarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

blank

Bu işlemden sonra Windows‘u yeniden etkinleştirmeniz gerekiyor. Eğer Masaüstü bir bilgisayarınız varsa ve Windows Retail sürüm ise aynı lisans numarası ile, eğer bir Notebook‘tan diğerine taşıdıysanız yeni Notebook’un lisans anahtarı ile bu işlemi yapabilirsiniz. (Aynı sürüm olmak kaydı ile)

Kaynak: http://nonpasaran-windows7.blogspot.com/2011/08/windows-7-kurulu-bir-sabit-diski-baska.html

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,020BeğenenlerBeğen
2,808TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles