22.5 C
New York kenti
Pazar, Haziran 13, 2021
spot_img

Anzer Balı Nedir?

anzer-baliAnzer Balı Türkiye’de üretilen ve Dünyada eşi emsali bulunmayan kır çiçek flora örtüsüne sahip olan, İngiliz-Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarda 450-500 çeşit çiçek bulunan,bunların içinde 80-90 tane endemik çiçek yalnız Anzerde yetişmekte ve bu çiçeklerden arıların topladığı bal dertlere deva hastalıklara şifa dünyaca ünlü Anzer çiçek balıdır. Haziran ayinin ilk haftasıyla birlikte kısmen karlı bölgelerde kardelenlerle birlikte bahara ve yeşilliğe ilk adımını atan Anzer, müthiş güzelliğini haziranla başlayıp temmuzda zirveye taşıyıp ağustosta tamamlar. Haziranın son haftasında gözlerini çiçeklere açan arılar ağustos ayinin ortasına kadar ballarını tamamlarlar. Anzerde İklim şartlarına bağlı olarak ağustosun birinci yada ikinci haftasında sağılma (hasat edilme) denilen işlemle ballar kovanlardan alınır. Hava şartlarının etkisine, çayırların (çimenlerin) erken biçilmesine bağlı olarak bal üretim miktarı değişkenlik arz etmektedir. Çok az, hatta hiç olmadığı yıllar olmuştur. Anzerde ağaç yetişmemektedir bu yüzden Anzer balında sadece Anzer yöresinde yetişen endemik çiçeklerin polenleri bulunmalıdır aksi taktirde gerçek Anzer balı değildir. Anzer balının sahte olup olmadığını anlamak için polen analizi yapılmaktadır.

Anzer balına dışarıdan şeker veya herhangi başka bir katkı maddesi verilmemektedir. Anzer balı ısıl işlem görmeden sağılmaktadır. 40 °C`nin üzerindeki sıcaklıklar balın içindeki enzimleri ve polenleri etkisiz hale getirdiğinden soğuk sağım yapılmaktadır.Anzer balı ekmeğe sürülüp kahvaltıda tüketilen normal ballardan değildir. Anzer balı genellikle hastalıklara şifa niyetiyle tüketilmektedir.. Anzer balı Ankara Hacettepe Üniversitesinde analiz edilip garantisi tescil edilen bir baldır. Anzer balı deden toruna, Osmanlı İmparatorluğundan beri ilaç olarak kullanılarak gelmektedir. Osmanlı Padişahlarına Anzer balı kuvvet macunu olarak verilirdi. Anzer balı birçok hastalığın şifa kaynağıdır. YAPILAN KLİNİK ARAŞTIRMALARDA ANZER BALININ FAYDALARI · Ağrı ve sancıların giderir, · Ameliyat yaralarını erken kapatır · Ağız yaralarını iyileştirir, · Akciğer hastalıklarını iyileştirir, · Bağışıklık sistemini düzenler · Bademcik iltihabını yok eder, · Bağırsak düzensizliklerini ve iltihabını giderir, · Büyüme ve gelişmeyi son derece etkile, · Beyin hastalıklarının iyileştirir,Felç ve sinir hastalıklarını giderir, · Cilt bozukluğunu, lekelerini giderir, · Cinsel gücü artırır, · Damar sertliğini,damar tıkanıklığını yok eder, · Dengesiz beslenme sorunlarını giderir, · Düşünme yeteneğini arttırır, · Erken teşhiste kanser hastalıklarında tedavi edicidir, · Gözleri güçlendirir, · Gelişimi hızlandırır, · Halsizliği giderir, · Hazmı kolaylaştırır, · Hafızayı güçlendirir, · İshali keser, · İştah açar, · Kabızlığı Giderir, · Kalp damar hastalıklarını tedavi eder , · Kalp çarpıntısını giderir, · Kanı temizler, · Kasları güçlendirir · Kemikleri kuvvetlendirir, · Kilo yapmaz, · Kısırlığı giderir, · Mide ülseri bağırsak hastalıklarında tedavi edicidir, · Metabolizmada bozulan dengeleri kurar , · Nezle ve girip hastalığında tedavi edicidir, · Öksürüğü ,astım hastalığını tedavi eder, · Sinir sistemini rahatlatır, · Prostadı önler, · Sedef hastalığını tedavi eder, · Saç dökülmesini önler ,

· Sarılık, hepatit B,C, hastalıklarında tedavi edicidir, · Sporcularda enerji artırır, doping etkisi yapar, · Seks gücünü artırır, · Vücudun halsizliğini giderir, · Yumurtalıkları tedavi eder

YAPISI

Polen bir insan için gerekli bütün besin maddelerini noksansız bir şekilde ihtiva etmektedir.
Tabiatta ender rastlanan bir şekilde, bünye için lüzumlu olan proteinler, amino asitler, vitaminler, mineral maddeler, enzimler, antibiyotikler, hormonlar polenle birlikte bulunur.
Polendeki Aminoasitler : aspartik asit,glutanik asit, alanin, arginin, cystin, glisin, Histidin, İzolösin, Lösin, Lisin, Mefiyonin, Fenilalanin, Prolin, Serin threonin, Triptofan, Trisin, Valin.
Polendeki vitaminler: B (Tiamin), B2 (Riboflavin), B3 (Vitamin PP), B5 (Asit pentotenik), B6 (Pridoksin), B7 (Mesoinositol), B8 (Vitamin H,
Biyotin), B9 (Asit folik), B12 ( Siano kobalamin), Vitamin C, D, E, provitamin A, (özelleikle B vitaminleri suda eriyerek vücuttan atıldıklarından her gün alınmaları gerekmektedir.)
Polendeki mineral maddeler: Kalsiyum, klor, demir, magnezyum, manganez,fosfor, potasyum ve silisyum.

Aşağıdaki karşılaştırma polenin harikalığını göstermeye yetecektir;1g polende mevcut vitamin B5 (Pentotenik asit) miktarı 95 lt. süt, 13 kilo sığır eti ve 25 kg. buğdaydaki aynı vitamine eşdeğerdedir. 1 g polen tozunda bulunan B1 ve B2 vitaminleri kadar vitamin almak için 40 – 70 adet beyaz ekmek,16 – 20 kg elma yemek gerekir.

Polenler aynı ağırlıktaki dana etinden, yumurtadan ve peynirden 5 – 7 defa daha fazla amino asit ihtiva etmektedir.(Caillas E, Les Vertus

KULLANILMASI

Polen zerreleri hayat için lüzumlu ( Vital) maddeleri ihtiva ederler. Bu zerrecikler üç tabakadan müteşekkil polen kabuğu içerisinde uzun müddet canlılıklarını ve besin değerlerini muhafaza ederler. Bu kabuklar tatlı ortamlarda daha kolay çatladığı için tatlı maddelerle, özellikle balla birlikte alınması tavsiye edilir. Ilık süte katarak da alınabilir. (her hangi bir şeye karıştırmadan kendi haliyle de yene bilir.)

Ayrıca bir kahve kaşığı öğütülmüş polen taze bir yumurta sarısı iyice karıştırılıp yarım kaşık bal ilave edilerek karıştırılır ve hemen yüz ve boyna sürülürse cilt için harika bir bakım kremi elde edilmiş olur.

Anzer poleni’ni : Aç karnına, kahvaltıdan en az 1 saat önce almanızı tavsiye ederiz. Günlük düze bir seferde alınabileceği gibi, Sabah kahvaltısından 1 saat önce , öğle -akşam yemeklerinden 1 saat , gece yatarken yemeklerden 1saat önce de bölünmüş düzeler halinde alınabilir.

MUHAFAZASI

Serin ve rutubetsiz bir yerde tercihen ambalajı içinde buzdolabında muhafaza ediniz. Cam kavanozdaki polenleri ise kapalı şekilde buzdolabında saklayınız

APILAN KLİNİK ARAŞTIRMALARDA ANZER BALININ FAYDALARI

· Ağrı ve sancıların giderir,
·
Ameliyat yaralarını erken kapatır
·
Ağız yaralarını iyileştirir,
·
Akciğer hastalıklarını iyileştirir,
·
Bağışıklık sistemini düzenler
·
Bademcik iltihabını yok eder,
·
Bağırsak düzensizliklerini ve iltihabını giderir,
·
Büyüme ve gelişmeyi son derece etkile,
·
Beyin hastalıklarının iyileştirir,
·
Cilt bozukluğunu, lekelerini giderir,
·
Cinsel gücü artırır,
·
Damar sertliğini,damar tıkanıklığını yok eder,
·
Dengesiz beslenme sorunlarını giderir,
·
Düşünme yeteneğini arttırır,
·
Kanser hastalıklarında tedavi edicidir,
·
Gözleri güçlendirir,
·
Gelişimi hızlandırır,
·
Halsizliği giderir,
·
Hazmı kolaylaştırır,
·
Hafızayı güçlendirir,
·
İshali keser,
·
İştah açar,

· İştah açar,
·
Kabızlığı Giderir,
·
Kalp damar hastalıklarını tedavi eder ,
·
Kalp çarpıntısını giderir,
·
Kanı temizler,
·
Kasları güçlendirir
·
Kemikleri kuvvetlendirir,
·
Kilo yapmaz,
·
Kısırlığı giderir,
·
Mide ülseri bağırsak hastalıklarında tedavi edicidir,
·
Metabolizmada bozulan dengeleri kurar ,
·
Nezle ve girip hastalığında tedavi edicidir,
·
Öksürüğü ,astım hastalığını tedavi eder,
·
Sinir sistemini rahatlatır,
·
Prostadı önler,
·
Sedef hastalığını tedavi eder,
·
Saç dökülmesini önler ,
·
Sarılık, hepatit B,C, hastalıklarında tedavi edicidir,
·
Sporcularda enerji artırır, doping etkisi yapar,
·
Seks gücünü artırır,
·
Vücudun halsizliğini giderir,
·
Yumurtalıları tedavi eder,

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,020BeğenenlerBeğen
2,810TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles