18.6 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 14, 2021
spot_img

Kemoterapi nedir? Faydaları ve Zararları nelerdir?

Kemoterapi Nedir?
Kemoterapi Nedir?

Kemoterapi Nedir?

Kemoterapi nedir? Faydaları ve Zararları nelerdir?

Malesef günümüzde artan kanser hastalıkları nedeni ile “Kemoterapi” ismini her yerde fazlasıyla duyar olduk. Fakat hakkında düşündüğümüz şeyler pek doğru değil. Kemoterapi sanıldığının aksine bir ilaç ismi değil. Kelime anlamı tam olarak “Kimyasal ilaç yoluyla tedavi” olan kemoterapi, kanser hastalıkları sonucu vücutta kontrolsüz bir şekilde büyüyüp yayılan ve dolayısıyla sağlığımızı olumsuz etkileyen zararlı hücreleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlara verilen genel bir isim.

Kemoterapi ilaçlarının türleri ve amaçları nelerdir?blank

Bu tür ilaçlar kanserin türüne, vücuttaki yerine, boyutuna, kişiyi ne yönlerden etkilediğine ve ne kadar ilerlediğine bağlı olarak farklılık gösterirler. Hastalığın kontrolünden sonra doktor, bu kriterlerin değerlendirilmesi sonucu en uygun ilacı hasta için belirler. Kemoterapi ilaçları başlıca 3 farklı amaç için kullanılırlar:

– Hastalıklı hücreleri yok edip hastalığı sonlandırmak.

– Hastalıklı hücrelerin daha fazla yayılmasını önlemek.

– Kanserin kişi üzerinden oluşturduğu etkileri azaltmak.

Fakat kemoterapi kanser için tek başına kesin çözüm değildir. Bazı durumlarda tek başına uygulanması uygun görülürken bazen radyoterapi ve cerrahi müdahalelere ek olarak kullanılır. Kemoterapi tedavisi gören hastalarda psikolojik durum da çok önemlidir. Moralli, psikolojik açıdan olumlu hastalar daha verimli tedavi görebilirken, moralsiz ve psikolojik deformasyona uğramış hastalar için tedavi süreci daha etkisiz olabilmektedir. Kemoterapi ilaçları, tesiri artırmak için genelde birlikte kullanılır.

Kemoterapi’nin Etki etme şekli nedir? 

Kemoterapi Etkileri
Kemoterapi Etkileri

Vücudumuzdaki sağlıklı hücreler, belirli bir düzene bağlı işlev yaparlar ve çoğalırlar. Kanser hastalığı başladığında ise bu sağlıklı hücreler normal düzenlerinden çıkar, hızlı ve kontrolsüz bir biçimde büyümeye, çoğalmaya başlarlar ve işlevlerini yerine getiremez hâle gelirler. Dolayısıyla sistemimiz bundan olumsuz etkilenir. Kemoterapi ilaçları vücuda alındığında antikanser etkisini gösterir, çabuk çoğalan ve kontrolsüz büyüyen hastalıklı hücreleri ilacın türüne göre yok eder ya da çoğalmalarını engeller.

Kemoterapi’nin Yan etkileri nelerdir?

Ve bu aşamada malesef ilacın olumsuz etkileri de görülebilir. Örneğin kemoterapötik ilaçlar vücutta normalde hızlı çoğalması gereken hücrelere de zarar verebilir. Tedavi gören hastaların büyük bir bölümünde görülen saç dökülmesinin sebebi, normalde de hızla çoğalan keratin hücrelerine ilacın etki etmesidir. İlaçlar bağışıklık sistemini de olumsuz etkileyebildiği için enfeksiyona kapılma riskleri de artar. Başlıca yan etkiler şunlardır:

– Saç dökülmesi ve tırnaklarda deformasyon

– Bağışıklık sisteminin zarar görmesi

– Trombosit sayısında azalma

– Hâlsizlik

– Kansızlık

– Mide bulantısı, kusma

– Boğaz problemleri

– İshal, kabızlık

– Boşaltım sistemi bozuklukları (böbrek sorunları, ishal, kabızlık vs.)

– Ciltte aşırı hassasiyet

– Hormonal bozukluklar

– Psikolojik olumsuz etkiler

Yan etkilerin büyük çoğunluğu kalıcı olmamakla beraber genellikle tedavi sonrasında hızla iyileşme gösterirler.

Kemoterapi Ne şekilde, nerelerde ve ne sıklıkla uygulanır?

Kemoterapötik ilaçlar genellikle şu üç yolla hastaya verilir;

– Ağızdan (kapsül veya tabletlerle)

– Enjeksiyon (cilt altı veya kas içine)

– Intravenöz (toplar damarlar yoluyla)

İlaç, hastalığın türüne ve doktorun isteklerine bağlı olarak evde ya da hastanede alınabilmektedir. İlaçlar kanser türüne göre farklı sıklıklarda verilebilir. İlacın kişi üzerinde etkileri de bu sıklığı değiştirebilir. Örneğin, ilacın fazla yorduğu kişiler tedaviye vücudun kendini toparlaması ve yeniden güçlenmesi için belirli sürelerle ara verirler.

Kanser hücrelerini öldürücü ilaçlarla yapılan tedavidir. Bu ilaçlar ağızdan veya damardan verildikten sonra tüm vücuda yayılır. Genellikle, aynı anda birkaç ilaç birlikte verildiğinde daha etkili olduklarından, değişik kombinasyonlar halinde verilirler. Kemoterapi, belirli bir süre verilir ve sonra ara verilir. Bu aralarda hastanın kendisini toparlaması sağlanır. Daha sonra tekrar bir süre ilaç verildikten sonra ara verilir.

Bazı olgularda lokal olarak yapılan cerrahi tedaviye ek olarak, ilaç tedavisi de eklemek gerekebilir. Hastalarda cerrahi tedavi sonrası yapılan tetkiklerde, herhangi bir bölgede kanser kalmamış olsa bile, koruyucu önlem olarak bir süre ilaç tedavisi yapılabilir. Bu tedaviye adjuan kemoterapi denir.

Yazar: Gökberk Konuralp

Kaynak: http://www.bilgiustam.com/


Related Articles

3 YORUMLAR

  1. 1 ay kadar önce babam köyde rahatsızlandı kendini halsiz ve vucudunun bazı yerlerinde morluklar oluşmuş doktura gitmiş doktur büyük bir hastaneye gitmesini söylemiş istanbula geldi ok meydanı hastanesine yatırdık lösemi tesişi koyuldu ilik alındı sonuçları ,,,,aml4 çıkmış şimdide kemoterapiye girecek salı günü yakın zamanda iyi olurmu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,020BeğenenlerBeğen
2,812TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles