16.3 C
New York kenti
Pazar, Haziran 13, 2021
spot_img

Trabzon Dernekleri Federasyonu Trabzon’un Fethi Etkinliği

blankTrabzon Dernekleri Federasyonu olarak 29 Ekim 2011 Cumartesi günü ikincisini düzenlenen, Trabzon’un Fetih Yıldönümü ve Fatih Sultan Mehmed Hanı Anma Etkinliği Fatih Camiinde gerçekleştirildi.
Etkinlik  TDF Yöneticileri , TDF Gençlik kolları, dernek başkanları, yerel basın ve halkımızın katılımıyla gerçekleşti.
Trabzon’un fethinin 550. yıl dönümü etkinliği çerçevesinde ; Trabzon’u Feth eden Fatih Sultan Mehmed Han ve silah arkadaşlarına,
Türkiye Cumhuriyetinin dününden bugününe  Vatanın birliği dirliği ve savunulması için mücadele edip şehit olan güvenlik güçlerimize,
geçtiğimiz hafta Van’da meydana gelen deprem sonucu hayatını kaybeden yüzlerce vatandaşımız için, Fatih camii içinde Yasin-i Şerif okundu,
sonrasında yapılan Hatmi Şerifler için Hatmi Şerif duası yapıldı.

Camii çıkışında etkinliğe iştirak edenlere Fatih Sultan Mehmet Hanın “İstanbul’un Fethi Trabzon’un Fethi ile tamamlanmıştır” sözünün yazılı posteri dağıtılırken, gül suyu ve lokum ikramında bulunuldu.
Ardından bir grup TDF Yöneticisi ve Gençlik Kolları tarafından Fatih Sultan Mehmed Han’ın kabri ziyaret edilip dualar edildi.

Bizlerde birer Trabzon sevdalısı gençler olarak Trabzon’u ve Trabzonluyu her yerde her durumda eniyi şekilde temsil etmenin uğraşı içinde olacağımızı bildirir tüm Trabzon gençliğini bu gönülden sevda  yolculuğunda yanımızda olmaya davet ediyoruz

Sevgi ve Saygılarımızla

HERŞEY TRABZONLUCA OLSUN

blankTRABZON DERNEKLERİ FEDERASYONU BASIN AÇIKLAMASI

İSTANBUL’UN FETHİ, TRABZON’UN FETHİ İLE TAMAMLANMIŞTIR..
Cennet mekân Fatih Sultan Mehmet Han 26 Ekim 1461 Yılında güzel Trabzon’umuzu fethetmiş, “İstanbul’un Fethi, Trabzon’un fethi ile tamamlanmıştır.” sözüyle de Trabzon Şehrinin ve bu şehrin fethinin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu en veciz şekilde ifade etmiştir.
Trabzon, Fetih ile birlikte Yeniçağa farklı bir kimlik ve maneviyatla başlamış, halkından, kimliğinden ve inancından aldığı güçle Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyetinin mihenk taşı olmuştur.
Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ünSamsun’a ayak bastığım zaman bana kalp kuvveti veren vatandaşlarımın en önünde Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım” sözü Trabzon’umuzun Fethinden kurtuluşuna ve kurtuluşundan günümüze dek Trabzonlunun Vatan ve Millet sevdasının, gösterdiği Milli Mücadele ruhunun en güzel ifadesidir.

TÜM ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARI ŞAD OLSUN
Bu nedenlerle; Önceki yıl ilkini düzenlediğimiz “Trabzon’un Fethi” etkinliklerine, Avrasya maratonunda taşıdığımız pankartla başlanmış, Fatih Sultan Mehmet Hanın mezarı başındablank okutmuş olduğumuz hatmi şeriflerin duası, Fatih Zübeyde hanım kültür merkezinde mehteran gösterisi, Trabzon’un Fethi Konferansı ve Karadenizli sanatçılarımızın katılımıyla eğlence programları ile devam edilmiştir. Bu yıl ise düzenlemiş olduğumuz “Trabzon’un Fethi” etkinliklerinin programı iki gün olarak planlanmış ve çıta daha da yükseltilerek çok daha zengin ve geniş bir program yapılmıştır. Fakat son günlerde ülkemizin üzerine çöken kara bulutlar, elem ve acı verici olaylar üzerine program gözden geçirilmiştir.

ANMA ETKİNLİĞİMİZİN EĞLENCE BÖLÜMÜ İPTAL EDİLDİ
Bu kadar şehidimizi toprağa verdiğimiz bir zamanda ve Van’da meydana gelen deprem felaketinde yüzlerce kardeşimizin hayatını kaybettiği ortamda duyarlılığımızdan dolayı “Fetih Etkinliğimizin” eğlence kısmı iptal edilmiştir. Özellikle Fatih Sultan Mehmet Han ve silah arkadaşları ile ezelden günümüze kadar, bu ülke ve millet için toprağa düşmüş tüm şehitlerimizin aziz ruhlarına ve depremde vefat eden kardeşlerimiz için 29 Ekim cumartesi günü Cumhuriyet Bayramında, Fatih camiinde ikindi namazını müteakiben Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve okunan Hatm-i Şeriflerin duası yapılacaktır. Ülkemizin ve gönüllerimizin bir olacağı bu manevi ortama siz değerli hemşerilerimiz ve vatandaşlarımızı bekler, Yüce Allah’dan Ülkemizin her türlü afet ve tehlikeden korunmasını niyaz ederiz.

blankTrabzon Dernekleri Federasyonu Adına
Genel Başkan
Nurettin TURAN 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,020BeğenenlerBeğen
2,809TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles