20.1 C
New York kenti
Pazar, Haziran 13, 2021
spot_img

Trabzon’un Fethinin 550.Yılı Etkinliğine Davet

blankCennet mekân Fatih Sultan Mehmet Han 26 Ekim 1461 Yılında güzel Trabzon’umuzu fethetmiş, “İstanbul’un Fethi, Trabzon’un fethi ile tamamlanmıştır.” sözüyle de Trabzon Şehrinin ve bu şehrin fethinin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu en veciz şekilde ifade etmiştir.

Trabzon, Fetih ile birlikte Yeniçağa farklı bir kimlik ve maneviyatla başlamış, halkından, kimliğinden ve inancından aldığı güçle Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyetinin mihenk taşı olmuştur.

Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Samsun’a ayak bastığım zaman bana kalp kuvveti veren vatandaşlarımın en önünde Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım” sözü Trabzon’umuzun Fethinden kurtuluşuna ve kurtuluşundan günümüze dek Trabzonlunun Vatan ve Millet sevdasının, gösterdiği Milli Mücadele ruhunun en güzel ifadesidir.

TÜM ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARI ŞAD OLSUN

Bu nedenlerle; Önceki yıl ilkini düzenlediğimiz “Trabzon’un Fethi” etkinliklerine, Avrasya maratonunda taşıdığımız pankartla başlanmış, Fatih Sultan Mehmet Hanın mezarı başında okutmuş olduğumuz hatmi şeriflerin duası, Fatih Zübeyde hanım kültür merkezinde mehteran gösterisi, Trabzon’un Fethi Konferansı ve Karadenizli sanatçılarımızın katılımıyla eğlence programları ile devam edilmiştir.

Bu yıl ise düzenlemiş olduğumuz “Trabzon’un Fethi” etkinliklerinin programı iki gün olarak planlanmış ve çıta daha da yükseltilerek çok daha zengin ve geniş bir program yapılmıştır. Fakat son günlerde ülkemizin üzerine çöken kara bulutlar, elem ve acı verici olaylar üzerine program gözden geçirilmiştir.

ANMA ETKİNLİĞİMİZİN EĞLENCE BÖLÜMÜ İPTAL EDİLDİ

Bu kadar şehidimizi toprağa verdiğimiz bir zamanda ve Van’da meydana gelen deprem felaketinde yüzlerce kardeşimizin hayatını kaybettiği ortamda duyarlılığımızdan dolayı “Fetih Etkinliğimizin” eğlence kısmı iptal edilmiştir.   

Özellikle Fatih Sultan Mehmet Han ve silah arkadaşları ile ezelden günümüze kadar, bu ülke ve millet için toprağa düşmüş tüm şehitlerimizin aziz ruhlarına

Ve depremde vefat eden kardeşlerimiz için 29 Ekim cumartesi günü Cumhuriyet Bayramında, Fatih camiinde ikindi namazını müteakiben okuduğumuz Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Hatm-i Şerifin  duası yapılacaktır.

Ülkemizin ve gönüllerimizin bir olacağı bu manevi ortama siz değerli hemşerilerimiz ve vatandaşlarımızı bekler, Yüce Allah’dan Ülkemizin her türlü afet ve tehlikeden korunmasını niyaz ederiz.                                 

                                                               

                                                                    TRABZON DERNEKLERİ FEDERASYONU

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,020BeğenenlerBeğen
2,808TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles