12.7 C
New York kenti
Çarşamba, Nisan 14, 2021
spot_img

TRABZON KURULTAYINDA ELE ALINAN 2023 STRATEJİSİ

blankTRABZON KURULTAYINDA ELE ALINAN 2023 STRATEJİSİNDE

TURİZM, EĞİTİM, LOJİSTİK, SAĞLIK SEKTÖRLERİ ÖN PLANA ÇIKTI.

31 Ekim Uluslararası Karadeniz Günü etkinlikleri çerçevesinde 31 Ekim 2010 Pazar saat 11 00 da Karadeniz Teknik Üniversitesi Prof Dr Osman TURAN Kültür ve Kongre Merkezinin Fahri Kuran Kongre Salonunda, Trabzon Kurultayı gerçekleştirildi.

KASTOB Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu ve TDF Trabzon Dernekleri Federasyonu olarak birlikte düzenlediğimiz Her yönüyle Trabzon ve Tanınırlığı- Markalaşması konulu Kurultayda, Trabzon’un 2023 stratejinde Turizm-Eğitim-Lojistik-Sağlık öne çıktı.

Kurultayda Genel Başkanımız Nurettin TURAN, Genel Başkan vekili Mustafa DEMİR, Enver YILMAZ, Genel başkan yardımcısı Hüseyin AYAZ, Kemal SAMANCI, Genel sekreter Ali Turan GÜR, Genel Muhasip İrfan ZENGİN, Yönetim Kurulu üyeleri Nuri UZUN, Ahmet ŞEKER, Nurettin ÇAKMAK, Enes ARSLANTÜRK,  Hasan UZUN,  Salim ŞAHİN, Gençlik Kolları Başkanı Arif KURUMAHMUT, Başkan yardımcısı Nilüfer Birinci, Ali Cihan AKGÜL, Mustafa Alp DEMİRCİ ve Basın Temsilcimiz Abdullah GÖZAYDİN hazır bulunduk.

4 Gün süren 31 Ekim Uluslar arası Karadeniz Günü  etkinliklerine açılış konuşmasını Devlet Bakanımız Sayın Faruk Nafiz ÖZAK yaptılar.

Açılışta her iki kurumumuzu temsilen KASTOB Genel Başkanı Hasan EKŞI TDF Genel Başkanı Nurettin TURAN  ve yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu.

Açılış sonrası KASTOB Genel Başkanı ve TDF Genel başkanıyla görüşen bakanımız kurultayımıza başarılar dileyerek ayrıldı.

Panelin açılış konuşmalarını TDF Genel Başkanı Nurettin TURAN KASTOP Genel Başkanı Hasan EKŞI Trabzon Belediye Başkanı Dr Orhan Fevzi GÜMRÜKCÜOĞLU   ve Trabzon Valisi Dr Recep KIZILCIK yaptılar.

Panel Başkanı KTÜ Rektörü İbrahim özen’in yurt dışında olması nedeniyle panel başkanlığını ve panelistliği vekili Orhan AYDİN yaptı. Panelistler Trabzon Belediye Başkanı Dr Orhan Fevzi GÜMRÜKCÜOĞLU Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M Suat HACISALİOĞLU yerlerine davet edilerek panel başladı.

Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları  Konfederasyonu ile Trabzon Dernekleri Federasyonu’nun Düzenlediği Trabzon Kurultayı’nda Önemli Sonuçlar Çıktı.. 

Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkanı  Nurettin Turan’ konuşmasında, “KEİPA ve Uluslararası  Karadeniz Günü’nün Trabzon’da oluşunun, Trabzon’un marka kent olması açısından çok önem arz ettiğini dile getirdi. İstanbul kadar Trabzon’un önemli olduğuna vurgu yapan Turan, Fatih’in İstanbul’u fethinden sonra , “Trabzon’u almadıktan sonra İstanbul’un fethi yarım kalır, tamamlanmamış olur”  sözünü hatırlatarak, “Artık bu şehrin gelecek on yıllarını  neler ile dolduracağımızı  kurultayda alınacak kararlar doğrultusunda devlet ile tartışacağız”  ifadelerini kullandı.

Nuerttin Turan; Ayrıca Atatürk’ün özel olarak projelendirip yapılmak üzere günün yetkililerine emanet ettiği, Trabzon’u güney illeri üzerinden akdeniz bağlayacak tren yolu, günümüzde yapılamakta olan ve çok tartışılan HES-Hidro Elektrik Santral konusunu, yayla turizminin yöre insanının ekonomisine katkısı ve karadeniz köylüsünü perişan eden orman yasası konularına değinerek ilgililerin dikkatini çekti.  

‘TRABZON BİR ÇINAR, KOLLARI KOMŞU ÜLKELER’

Karadeniz’i bir çınar ağacına benzeten “Her Yönüyle Trabzon ve Trabzon’un Tanınırlığı” toplantısına ev sahipliği yapan Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu Başkanı Hasan Ekşi, köklerinin Trabzon, dallarının komşu şehirler ve ülkeler olduğunu ifade etti.

Karadeniz havzasında 45 adet liman kentinin bulunduğunu anımsatan Ekşi, bu kentler arasında iş  adamları ve tüccarları  birbirlerini ile ilişkilendirmek ve ortak bir ticaret hareketi sağlamak gerektiğine vurgu yaptı.  Ekşi, “Bu ülkeler sınırdaş ve kardeşlerimizdir. Limanlarımız arasında güçlü bir bağ  kurmalıyız” dedi. 
 

İRAN İLE TRABZON ARASINDA DEMİRYOLU

Türkiye’den, Karadeniz’den geçen karayolunun Sarp’a kadar devam ettiğine dikkat çeken Ekşi, “Bu karayolu devam etmelidir. Demiryolu da buna eklemlenmelidir”  diye konuştu.

Geçtiğimiz ay içerisinde İran’da bulunduğunda, Trabzon ve İran arasında otoyol ve demiryolu bağlantısı  kurulmasının gündemde konuşulduğunu söyleyen Ekşi, şöyle konuştu: “Bu gelişmeler bizi ilgilendirmektedir. Karadeniz’de 17 ilimiz var. 3 bin 500’e yakın derneğimiz var. Bizler bu işleri takip etmek için çalışıyoruz. Buradaki gündeme gelen konuları  da 2023 yılı zaman dilimine kadar hayata geçirmek için çalışacağız ve takip edeceğiz.” 
 

GÜNDEME YENİ  ŞEYLER EKLEMEK ZORUNDAYIZ’

KTÜ  Prof. Dr. Osman Turan Kültür Merkezi’nde düzenlenen Kurultay’ın açılışında konuşan Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon’un dünya insanlığının gezip görmek, yaşamak, hatta ticaret yapmak için tercih edeceği bir şehir olacağını  söyledi.

Bu yıl turizm sezonunda yüzde 40 oranında bir artış yaşandığını ifade eden Vali Dr. Recep Kızılcık; Bu sayıyı daha da artırmak için çok yönlü çalışmaların   devam ettiğini belirtti. ve bu kapsamda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayelerinde Körfez ve Ortadoğu Ülkeleri Türkiye Büyükelçilerinin Trabzon’da ağırlandığını, ziyaret kapsamında Trabzon’dan yapılan canlı yayınla bu ülkelere bir saat boyunca canlı olarak bölgenin tanıtımının gerçekleştirildiğini söyledi. 21. yüzyılın 20. yüzyıldan yönetim alanında en ayırt edici özelliğinin katılımcı yönetim olduğunu dile getiren Dr. Kızılcık, “Akside doğru olmaz. Geçmişte bilgiler aylarca, yıllarca değişmiyordu. Ama şu anda ARGE‘ye yatırılan enerji ile 3 dakikada bilginin değiştiğini görüyoruz. İnsan hayatını etkileyen, her alanda faaliyet gösteren her şeyi daha oluşurken etkilemek için, lehimize dönüştürmek için sivil toplum, kamu birlikte çalışmak durumundadır. Bu toplantıda da Trabzon’un geleceğini birlikte değiştirmek için gündemimize yeni şeyler eklemek durumundayız” diye konuştu. 
 

TRABZON’UN BUGÜNÜNÜ  MASAYA YATIRDILAR 

Açılış konuşmalarının ardından aynı etkinlik çerçevesinde, ‘Her Yönüyle Trabzon ve Trabzon’un Tanınırlığı  (markalaşması) konulu panel gerçekleştirildi. Oturum başkanlığını  KTÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Orhan Aydın’ın yaptığı panelde Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu konuşmacı olarak katıldılar.

İlk konuşmayı yapan Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’un nüfusunun on misli veya yüz misli nüfuzu etkinliği olan bir şehir olduğunu söyledi. Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon şehrine girenlerin çok eski yapılar, dar sokaklar ve onlara hizmetin ulaştırılmasındaki güçlükler, çarpık yapılaşmalarla karşılaştıklarını belirterek, bu insanlarda bir moral bozukluğu ile karşılaştıklarını ve bunu kendilerine ifade ettiklerine vurgu yaptı. Başkan Gümrükçüoğlu, “2009 Mart seçimlerinde göreve başlamadan çok öncesinde, Ankara’da daha çok Bakanlıklarımızın da katkılarını da alan çok önemli çalışmalarla hazırlandım. Hazırlandığım çalışmalarda, bakanlarımızın, müsteşarlarımızın, genel müdürlerimizin, teknik kadrolarımızın bilgi birikimlerinden istifade ettim ve bütün bunları Trabzon’a getirmeye, Trabzon’un bu görünümünü değiştirmeye, kabuğunu kırmasına gayret ettik. Çarpık yapılaşmanın çok egemen olduğu birkaç bölgeye el atmak istedik. Ayasofya Müzesi’nin etrafında şikayet edilen bir alan vardı. Benden önce Belediye ile TOKİ’nin başlattığı Zağnos Vadisi Projesi vardı. Tabakhane Vadisi’nde aynı  çarpık yapılaşma bütün şehrin şikayeti ve zor görünümünü taşıyordu. Çömlekçi mahallemizde de yine yapılaşma çirkinliği yaşanıyordu. Diğer mahallelerde de var ama ülkenin, belediyenin ve bakanlıkların da belli bir gücü vardı. Yaptığımız o teknik çalışmalarla birlikte hemen işlerimize başladık” dedi. 

Gümrükçüoğlu, “Kentimizde imar ve altyapı  bütünlükleri için bizimle bitişmiş  olan beldelerin belediyemiz sınırlarımıza katılmasını  amaçladık. Bunun için yaptığımız bütün  çalışmaları kamu kurum kuruluşlarının raporlarını  valiliğimiz bünyesinde toplayıp  İçişleri Bakanlığı’na arz ettik, sonrasında 7 belde ve 29 köyümüzü  belediye sınırları içerisine kattık, böylece 300 bin nüfusa hizmet eder hale geldik.” 

 

ORTAK AKILLA HAREKET ETMEYİ  AMAÇLIYORUZ

Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon’un bir büyükşehir olması için bu konuda hassas bir çalışmanın içinde bulunduklarının altını  çizerek, “Türkiye’de aday olan 5-6 şehirden bir tanesi Trabzon. Eğer bu kanun tasarısı  haline gelecek olursa ve TBMM’den geçecek olursa Trabzon Büyükşehir kapsamına da kavuşmuş olacaktır. İlave edilen belde ve köyler ve ikinci adım büyükşehir gerçekleşecek olursa buna doğru yeni imar planlamaları  için şu anda biz İller Bankası, kendi belediye imkanlarımız ve diğer belde belediyelerimizle birlikte yeniden hava fotoğraflarına dayalı çalışmalarımızı  sürdürmekteyiz. Hali hazır  planlamamızı Valimizin büyük katkısı ve özel idaremizin katılımıyla sürdürmekteyiz” dedi.

Bir kent tasarım ofisi kurarak ortak akılla hareket etmeyi amaçladıklarına değinen Başkan Gümrükçüoğlu, önemli projelerin hepsine çok büyük tartışma ve görüşmeler sonrasında yön verildiğini kaydetti. Belediyenin mali ve altyapı  sorunlarında birlikte hareket etmeye çalıştıklarını söyleyen Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon’da yaşanan bazı sorunlara da el atarak bunları  çözdüklerini ifade etti.

 

RAYLI SİSTEM AKILCI ÇÖZÜM DEĞİL

Trabzon’un ulaşımının  çok büyük önem arz ettiğinin altını  çizen Başkan Gümrükçüoğlu şöyle konuştu: “Trabzon’un raylı sistemini çok iyi bir biçimde ekibimle birlikte çalıştım. Maliyet etkinlik olarak akılcı  bir çözüm değil. Hazine’nin bize kredi yönünden kefil olabilmesinin ana esaslarından birisi; sabah, öğle, akşam, başlangıç ve bitiş  durakları arasında 18-20 bin yolcunun olmasıdır. Biz bırakalım minibüsü, otobüsü, tüm yolcuları  raylı sistemle taşıdığımızda akşam 4700 gibi bir rakama ulaşabilmekteyiz. Raylı sistem mutlaka Trabzon’un ileriki onlu, otuzlu yıllarında kazandırılabilir, maliyeti çok yüksek olmakla birlikte imkân bulunabilirse bu yapılabilir, bu yüzeydeki trafiği rahatlatabilecek bir çözüm olabilir ama şimdinin çözümü  değildir.”

 

‘AKYAZI KOMPLEKS BİR PROJEDİR’

2009 yerel seçimler öncesi vaat edilen 61 proje ve projelerde gelinen süreç  hakkında da bilgi veren Başkan Gümrükçüoğlu, Akyazı  Projesi’ndeki son durum hakkında da bilgi verdi. Gümrükçüoğlu, Akyazı’nın kompleks bir proje olduğuna işaret ederek, “Şu anda dolgu ihalesi yapılmıştır, bunun dışındaki zamanlarda ise önümüzdeki yılın sonuna kadar 40 bin kişilik UEFA standartlarında Trabzonspor’umuza da yakışan stadın temeli atılmış olacaktır. Kruvazier Limanı ile büyük bir kompleks olarak devam etmiş  olacaktır” diye konuştu.

Trabzon’un güneye açılan arterleriyle değişmekte olduğunu belirten Başkan Gümrükçüoğlu, “Ayasofya’sıyla, Zağnos’uyla, Tabakhane’siyle değişmekte. Erdoğdu, Uğurlu-Karşıyaka Yolu’yla, İkinci Tanjant, Kanuni Bulvarı’yla değişmekte. Trabzon ikinci, üçüncü bir Trabzon şekliyle Akoluk istikametine yönelen ve Kanuni Bulvarı denen yolumuzla birlikte yeni bir soluk alacaktır. Trabzon ümit ediyorum ki bütün Trabzonlular’ın katkısıyla 4 yıl sonra tanınması güç, Havaalanı’ndan veya Akçaabat istikametinden gelindiğinde daha sevimli, daha yaşanılabilir bir şehir olacaktır” ifadelerini kullandı. 

 

HACISALİHOĞLU: ‘KALKINMAYI BÖLGE OLARAK ELE ALIYORUZ’

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası  Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon’un turizm yönünden geleceğe dönük  çok büyük potansiyelinin olduğunu söyledi. Hacısalihoğlu, Trabzon’da hemen her sektörde bir ticari hareketlilik olduğunu ve Trabzon’da 250 sektörde iş yapıldığını  dile getirdi. Başkan Hacısalihoğlu şunları söyledi: “Şehrimizde 2.4 milyara yakın bir mevduatın olması ve bunun 1.8 milyara yakınının kredilendirme sistemi şehrimizdeki ticari hareketin nerelerde olduğunu göstermesi anlamında önemlidir. Trabzon’un gelişmesinde TTSO olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Trabzon’un ticareti gelişirken sadece şehir olarak değil bölge olarak gelişmeyi amaçlamak için bölge odalarıyla da işbirliğine devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde şehrin tanıtımı konusunda atacak olduğumuz adımlarla turizmi geliştirmek için faaliyetlerimizi sürdüreceğiz, gelecekle ilgili hedefler Trabzon’da ticaretin bir parçası olan turizmin ön plana çıkarılması konusunda üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.”

 

TRABZON’UN 2023 HEDEFLERİNİ  ANLATTILAR

Panelin ikinci bölümünde ise panelistler Trabzon’un 2023 hedefleri hakkında düşüncelerini dile getirdi. Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’un 2023 hedeflerinin en önde geleninin turizm olması  gerektiğini söyledi. Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon’un çok önemli turizm merkezi haline gelmesi gerektiğine işaret ederek, “Sanayi kuruluşları ileri teknolojileri kullandıkça istihdam açısından yoğun işgücü  kullanmıyorlar hâlbuki turizme dayalı  önemli. Önemli olan hizmet sektörünü  geliştirebilmektir. Turizme dayalı  olan çalışmalarda da bilindiği gibi hizmet sektörü  dolayısıyla insan istihdamı, daha yoğun iş  gücü kullanılması elde edilecek bir sonuç. Bu açıdan turizmi 2023 Trabzon’unun en büyük ve birincil hedefi olmalı, bunun için insanımızın da zaman zaman kendisini yetiştirecek eğitim programlarının da yapılması  gerekli. 2023 Trabzon’u turizmle çok büyük dünya kenti haline gelebilir. İkinci önerim ise eğitim. Eğitimi yaygınlaştırabilmek ekonomik koşullarını da biraz maliyetlerini aşağı  çekmekten geçiyor. Trabzon’un çok büyük bilgi birikimi var. Trabzon’un üçüncü hedefi lojsitik olmalı. Buranın  İpekyolu Merkezi üzerinde olması  dolayısıyla, Kafkasya’ya, Ortadoğu’ya, İran’a, Afganistan’a, Türki Cumhuriyetlere lojistik ulaşımın en iyi merkezi olabilir. Türkiye’deki diğer bölgedeki merkezlere de lojistik desteği burası verebilir. Limanımız tonlarca yüke cevap verebilecek kapasitede aynı  zamanda Gümrük giriş kapısı, Havaalanımız günde 30-40 uçağın inmesine yetebilecek kapasitede. Karayolumuz büyük  şehirlere mesafeleri en aza indirmekte. Lojistik merkezi olmayı  hedeflemeli Trabzon. Dördüncü  hedefin ise sağlık merkezi olması. Trabzon tarihten gelen alışkanlıkla çok iyi bir sağlık merkezi niteliğini yine yürütebilir. Tabii ki Trabzon, sporun, kültürün, sanatın kentidir. Futbol başta olmak üzere Trabzon’umuzun tanınması  ve gelişmesinde sporun etkisini göz ardı  etmemek icap eder. Bunların yanında denizcilik ve sanayinin de yürümesi gerektiğini düşünüyorum.”

 

TTSO 2023 HEDEFİNİ  BEŞ KAT BÜYÜME OLARAK BELİRLEDİ

TTSO Başkanı  Suat Hacısalihoğlu ise, yaptıkları  çalışmada 2023 hedefi olarak Trabzon’un mevcut durumunu beş  kat büyütmeyi hedeflediklerini söyledi. Başkan Hacısalihoğlu, mevcut durum dikkate alındığında mevcut şirketlerin beş kat büyümesi gerektiğini söyledi. Hacısalihoğlu, bu doğrultuda öncelikle firmalarımızın gelişmesini sağlayacak eğitimlerini vermek gerektiğinden hareketle de bu alanda yaptıkları  çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkan Hacısalihoğlu şunları söyledi: “Dışarıdan şehrimize yatırım çekmek amacıyla Trabzon Yatırım Ajansı kurduk. Burada yatırımcılara yatırım avantajları sunmayı amaçladık ve bugüne kadar 70 civarında bir başvuruda bulunuldu. Kriz ortamının giderek etkisini kaybetmesinin de şehrimize yatırımları getireceğini tahmin ediyoruz. Dışarıya karşı şehrimizi tanıtmak ve yabancı yatırımcıları çekmek öncelikli hedeflerimiz olacak. Hedeflerimizden biriside şehrimizde potansiyel olarak 1200 civarında doktora, 2400 civarında yüksek lisanslı ve 52 bin mühendis bulunmaktadır. Bu, şehirdeki önemli altyapıyı göstermektedir. Eğitim yönünden mevcut potansiyeli dikkate almak suretiyle geleceğe dönük yüksek teknolojik şekliyle çalışmak üzere mühendisleri hazır hale getirmeyi amaçlıyoruz, aksi halde hedeflerimizin tutmayacağını biliyoruz.” Dedi.

 

PLAKET TÖRENİ VE TEŞEKKÜR KONUŞMASI

Panelin sonunda; Belediye Başkanı  Gümrükçüoğlu ile TTSO Başkanı  Hacısalihoğlu, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Plaket töreninde Trabzon Valisi Dr  Recep KIZILCIK a Plaketini KASTOP Genel Başkanı Hasan Ekşi verdi.

Trabzon Belediye Başkanına plaketini TDF Genel Başkanı Nurettin TURAN,

Trabzon ticaret Sanayi Odası Başkanına Plaketini Gül GÖKTEPE,

KTÜ Rektörü İbrahim ÖZEN adına vekili Orhan AYDIN’a Plaketini Trabzon MILLET Vekili Safiye SEYMENOĞLU verdiler.

Ardından panelin sunuculuğunu yapan TDF Gençlik kolları Başkan yardımcısı Nilüfer Birinci’nin TDF ve KASTOP Üyelerini panelistlerle birlikte toplu fotoğraf çekilmek üzere sahneye çağırdı. Günün anısına toplu fotoğraf çekilindi.

Panel KASTOP Genel Başkanı Hasan EKŞI nın panelistlere katılımcılara tertip komitesine teşekkür ederek herkesi Trabzon Valisi Dr Recep Kızılcık’ın Fevzi Hoca restoranda vereceği yemeğe davet etti. 

Haber:TDF Ajans

   

  

 

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

21,763BeğenenlerBeğen
2,735TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles