Yükselmeye hazır değilmisin ey güzel insan ?

0
628

ALLAHü Sübhânehu ve Teâlâ Hazretleri Kulu Hz.Muhammed Sallallahü aleyhi ve sellem’i bir gece Mekke’deki Mescid’i Haramdan kendisine bir kısım ayetlerini göstermek için çevresini mübârek kıldığı Mescid’i Aksâ’ya oradanda semalara yükseltti.. Tesbihe lâyık olan, gündemde tutulmaya, övülmeye, yüceltilmeye lâyık olan ALLAHü Tebâreke Teâlâ’tır. En mükemmel sıfatların sahibi, noksan sıfatlardan münezzeh ALLAHü Tebâreke Teâlâ’tır.. Yüceler yücesidir. ALLAHü Tebâreke Teâlâ her şeyi işiten ve bilendir, her şeyden haberdar olandır.

Ey güzel insanlar İsrâ gece yolculuğu demektir. Rabbimiz şerefli kulu, şerefli elçisi Hz. Muhammed Sallallahü aleyhi ve sellem’i bir gece Mekke’deki Mescid’i Haramdan alıp Kudüs’teki Mescid’i Aksâ’ya götürdü. Rabbimizin etrafını bereketli kıldığımız buyurduğu mübarek bir yurda götürdü böylece ona bir kısım ayetlerini göstermek ve Mekke’de kavminin baskıları ve zulümleri altında bunalmış olan Rasûlullah efendimizi içinde bulunduğu sıkıntılarından biraz biraz kurtarmak, rahatlatmak ve yüceliklerin zirvesinde bir izzet ve şerefe ulaştırmak istedi.

Böylece Rabbimiz, Efendimize yüce ayetlerini gösterecek, onu yüceliklerin zirvesine çıkaracak, göklere urûc ettirecek çıkaracak, yedi kat semaları aştıracak ve nihâyet Sidre’i Münteha’ya ve Onun ötesine kadar ulaştıracaktı. Rabbimiz orada, elçisini yükselttiği o makamda ona ayetlerinden bir kısmını gösterecekti. Acaba Rabbimizin elçisine göstermeyi murad buyurduğu bu ayetler nelerdi bunu bilmiyoruz. Rabbimiz orada Resûlullah Efendimize kendi rubûbiyet ve ulûhiyet’ini, mülk ve saltanatını, kelimelerle anlatılması mümkün olmayan ancak müşahede ile ulaşılabilecek büyük âyetlerinden bir kısmını gösterdi.

Ne büyük bir nimet, ne büyük bir şeref değil mi? Yıllar önce yine şerefli elçilerinden Hz.Mûsa as.’a Tur’da lütfettiği nimetini bu defa da Rasûlullah Efendimize nasip ediyordu. Elçisini yedi kat semaların ötesine, Sidre’i Münteha’nın da ötesine çağıracak, bizzat onunla direk konuşacak, onu şereflerin, yüceliklerin en zirve noktasına çıkaracak ve Mekke’nin kasvetli ortamından onu uzaklaştırıp müşriklerin baskısından rahatlatacaktı.

Ve böylece kıyâmete kadar gelecek onun yolunun yolcusu olan müslümanlara Mîrâç ve İsrâ’nın bereketini, şerefini yaşatacaktı. Rabbimiz kendi safında yer alan müslümanlara namazla kendisine yükselme imkânı lütfedecekti. Kıyâmete kadar kullarını şereflendirecekti.Bu vesile ile mübarek miraçın hakkımızda hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ederiz.
Yazan;İmamoğlu Muhammet Taskin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.