Gönüllü Kan Bağışı İçin 1 Milyon İyi İnsan Aranıyor

0
3 views
13.jpg

Türk Kızılayı, Türkiye’nin ihtiyacı olan kanı gönüllü bağışçılardan karşılamak için “Gönüllü Kan Bağışçısı Davranış Değişikliği Kampanyası” başlattı.
Türk Kızılayı’nın yeni kan bağışı kampanyası manifesto niteliğindeki “Kanımızın Yetmemesi Kanımıza Dokunuyor” sloganıyla başlayıp, “1.000.000 İyi İnsan Aranıyor” kampanyasıyla Aralık ayına kadar devam edecek. Amaç toplanan kan bağış miktarını 600 binden 1 milyon üniteye çıkarmak.

Türk Kızılayı, yıllık 1.5 milyon ünite kan ihtiyacına karşılık 2007’de 600 bin ünite gönüllü kan bağışı yapılan Türkiye’de, kaynağı sadece insan olan ve yapay olarak üretilemeyen kan ihtiyacını karşılayabilmek için kampanya başlattı. Gönüllü kan bağışını artırmayı hedefleyen kampanya, Conrad Oteli’nde düzenlenen lansman ile tanıtıldı.
Türk Bayraklı, çarpıcı reklâm filminin gösterimi ile başlayan kampanya toplantısına Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Gümrükçüoğlu, Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali ve kan bağışı konusunda Türk Kızılayı’na destek veren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
10.jpgKüçükali; “Ülkemizde Kan Bağışı Yeterli Düzeyde Değil”
Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali Türkiye’de gönüllü kan bağışının yetersizliğine dikkat çekerek, “Ülkemizde kan bağışı yeterli düzeyde değil. Hasta yatak kapasitesine göre yıllık 1.5 milyon ünite kana ihtiyaç var. Gönüllü kan verme eylemi, önemli bir modern toplum olma ölçütü. Gelişmiş ülkelerde her yıl Türkiye’nin 2,5 – 3 katı kan bağışlanıyor. Ülkemizin kan bağışı konusunda modern toplumlar seviyesine gelebilmesi için öncelikle karşılıksız, gönüllü bağışların artması gerekiyor. Bir başka unsur ise düzenli ve güvenli donörlük sistemi oluşturmak. Bu da bilinçlendirme ile mümkün olacak. Türk Kızılayı olarak biz bu konuda üzerimize düşeni yapmaya tüm kararlılığımızla devam ediyoruz” dedi.
Küçükali, Türkiye’de 52 ilde 54 Kan merkezi ve donasyon merkezi şeklinde teşkilatlandıklarını belirterek, “Amacımız biran önce 12 bölgesel kan merkezini hayata geçirmek ve bütün iller ile büyük ilçelerde teşkilatlanmaktır” diye konuştu. Pilot olarak seçilen 7 ilde 21 devlet hastanesi ile on-line iletişim sağlandığını da anlatan Tekin Küçükali, ulusal kan bankacılığı otomasyon sisteminin tam olarak sağlanması ve gönüllü bağışçı sayısının artırılmasıyla ilk etapta 1 milyon ünite hedefine ulaşılacağını dile getirdi. Küçükali gönüllü sayısının eksikliğinde “Nasıl olsa bağışlayan bulunur” tavrının yanı sıra hijyen, yorgunluk, zamansızlık gibi bilgisizlikten gelen çekincelerin de etkili olduğunu ifade etti.
01.jpgGüçrükçüoğlu; “Kızılay 140 Yıldır Her An Yanımızda”
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Gümrükçüoğlu da, “İnsanlarımızdan kan bağışı konusunda daha duyarlı olmasını istiyoruz” dedi. Gümrükçüoğlu, Kızılay’ın 140 yıldır hizmet için çalıştığını hatırlatarak, “Çocukluğumuzdan beri depremlerde, selde, hastalıkta, sağlıkta Kızılay’ı hep yanımızda gördük. Türkiye’de hastaların eczane eczane dolaşıp ilaç aramalarını engelledik. Acil kan ihtiyacı olanların da kan reçeteleriyle kan aramalarının önüne geçmeyi hedefliyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümrükçüoğlu, “1 Milyon İyi İnsan Aranıyor” kampanyasına katılarak kan bağışında bulundu.
Kanımızın Yetmemesi Kanımıza Dokunuyor
Türk Kızılayı, kampanya ile ilk olarak rengini şehitlerin kanından alan Türk Bayrağı’ndaki kırmızı rengin azaldığını gösteren ve böylece kan bağışının yetersizliğine vurgu yapan “Kanımızın Yetmemesi Kanımıza Dokunuyor” sloganıyla 18-65 yaş arası tüm Türkiye’yi gönüllü kan bağışı yapmaya çağırıyor. Kampanyanın devamında “1.000.000 İyi İnsan Aranıyor” sloganıyla toplanan kan miktarını 600 bin üniteden ilk etapta yıllık 1 milyon üniteye çıkarmayı amaçlıyor. Kan bağışı kampanyası yılsonuna kadar devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.