15.6 C
New York kenti
Perşembe, Nisan 15, 2021
spot_img

Als (Ales) Hastalığı Nedir?

blankTRABZONSPOR’un eski futbolcusu İsmail Göçek, Sedat Balkanlı, Stephen Hawking, Suna Kıraç gibi pek çok tanınmış insanın mücadele ettiği ALS nedir? Bu hastalığa nasıl yakalanır? tedavisi varmıdır? ALS’yi yakından tanıyalım ;

ALS hastalığının nedeni?

Açılımı Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS )olan sinir hastalığının nedeni tam olarak bilinmiyor.Bilim adamları sinirlerin bağlantı yerlerinde glutamat denen bir nörotransmitterin aşırı miktarda bulunduğunu, bunun normal iletiyi engellediğini buldu.Bu fazlalığın neden olduğu henüz bilinmiyor.Çvresel faktörler ve bazı tarım ilaçlarının hastalığı tetiklediği düşünülsede henüz bu konuda kesin bir bilgi yok.
ALS hastalığının teşhisi nasıl konulur?

ALS hastalığı pek çok kas ve sinir hastalı ile karıştırılabileceği için teşhisi uzun zaman alabiliyor.Teşhis edilirken manyetik rezonans görüntüleme ve elektromiyogram denen yöntemlerden, kastan parça alınarak değerlendirilmesinden ve kanın incelenmesinden yararlanılabilir.
Hastalık her kesim insanda görülebileceği gibi,ALS erkeklerde ve yaşlılarda daha fazla görülmekte.Ortalama 55 yaş grubunda görüldüğü gibi son zamanlarda genç kişilerde de gözlemlenmekte.
ALS bulaşıcı bir hastalık değildir. Ama bazı kişilerde kalıtsal yani ırsi özellik gösterebilir.

ALS hastalığını belirtileri neledir?

Hastalığın başlangıç belirtileri çok hafif olduğundan çoğu kez farkedilmeyebilir.
ALS hastalığının tedavisi varmı?
Henüz kesin bir tedavisi olmadığı için,belirtilere yönelik tedavi uygulanıyor.Hastanın normal hayatını sürdürebilmesi rahat ettirilebilmesi ve istenmeyen etkilerin önlenmesi amaçlanıyor.Hastalığın ilerlemesini etkileyen ilk ilaç olan riluzol 1995 yılında Amerika’da ruhsat aldı. Bu etken maddenin motor sinir harabiyetine neden olduğu düşünülen uyarıcı bir nörotransmiter olan glutamatı engellediği sanılıyor. İlacın hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı, hastanın ömrünü uzattığı, hastanın daha uzun süre iş görmesini sağladığı düşünülüyor.

Türkiye’de 6000 e yakın ALS hastaları var İstanbul Ataköy’de ALS Hastalarına adına kurulan ALS-MNH derneği başkanlığını da TRABZONSPOR’un eski futbolcusu İsmail Göçek yapmaktadır.

İşte başkanın mesajı;

Merhabalar,

Bizler, tüm hayallerimizi, yapacaklarımızı, yaptıklarımızı bir süre ertelemiş olan ALS (Amiyotrofik Lateral Skleroz) Motor Nöronhastalarıyız. Bir süre için diyorum. Çünkü bu hastalığı mutlaka yeneceğimize dair umutlarımızı kaybetmeden mücadele etmeye devam ediyoruz.

Bu siteyi kurmaktaki en önemli amacımız ulaşamadığımız kader ortaklarımızı bir araya getirerek umut ve güç birliği yapmak, maddi ve manevi dayanışma ortamını sağlamaktır.

Hastalığı yeneceğimize dair umudumuzu bizler ve yakınlarımız kaybetmeden büyütüyoruz. En büyük desteğimiz,  bu inancımızı kaybetmemek. Tabii ki sizlerle birlikte elele, gönül gönüle.
ALS-MNH Derneği Başkanı
İsmail Gökçek

Related Articles

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

21,763BeğenenlerBeğen
2,734TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles