De Soto

0
499

Amerikalı otomobil sanayicisi Walter P. Chrysler son derece pragmatik bir insandı. 1928 yılında iş arkadaşlarıyla birlikte Chrysler grubunun yeni markasının ismini tartışırken masanın üzerine birden bir tarih kitabı açmış ve gördüğü ilk ismi okumuştu: De Soto.. Ve öyle de kaldı.Hernando De Soto, 1541 yılında Missisipi’yi keşfeden İspanyol’un adıydı ve tarih dersi için bile önemli bir kişilik sayılmazdı. Adını taşıyan otomobilin de benzer bir kaderi oldu. Üretildi, Ameriken üst orta sınıfına hizmet etti ve 1960 yılında ardında en ufak bir iz bırakmaksızın, Chrysler’in üretim programından kaldırıldı. De Soto’da yalnızca bir kez heyecan verici bir tasarım unsuru kullanılmıştı. O da 1942 yapımı modellerin açılıp kapanan farları ve krom kaplama havalandırma ızgaralarıydı.

Motorkaputunun altında Chrysler’in 6 silindirli motorlarından biri bulunuyor. 3.9 litre hacmindeki motorun çalışma sesi kabin içinden neredeyse heç duyulmuyor. Motorun maksimum devri yalnızca 3600 d/d. Uzun bir ömür için biçilmiş kaftan olan bu devirde motor 100 bg (DIN) üretiyor. Otomobilin içi oldukça geniş ve konforlu. Koltukların süngerimsi dolgusu, Amerikan motel lobilerindeki yumuşak koltukları anımsatıyor. Camlar o kadar yüksekteki kısa boylu sürücülerin başı ancak camın alt kenarına kadar yetişiyor. Arka koltuk sırası gibi önkoltuk sırası da geniş bir yer sunuyor. Sadece koltuk sıraları değil, De Soto’nun içindeki her şey Avrupa ölçütlerine göre çok büyük. Devasa direksiyon da bunlardan biri. Direksiyonun her an kırılacakmış gibi bir izlenim veren kromajlı iç çemberi korna işlevi görüyor. Isıtma sisteminin ve sileceğin parlak metalden kumanda kollarına kışın kalın eldivenlerle bile zahmetsizce kumanda edilebiliyor.

De soto’nun Amerika’daki kariyeri, adını aldığı Missisippi’nin kaşifi İspanyol Nernando De Soto gibi o da yaşamış ve sonra tarihin derinliklerine gömülmüş. Sevenlerinin kalplerindeki yerini ise tartışmıyoruz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.