22.5 C
New York kenti
Pazar, Haziran 13, 2021
spot_img

Uyku Felci “Karabasan” Nedir?

Karabasan
Karabasan

Tıptaki adı uyku felcidir. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Böyle olmasaydı, biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz. Bunu herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır.

Kardeşlerim, ALLAH’tan gelen herşey Haktır, yani bizim faydamızadır. Çoğu kişinin başına gelen bu karabasan olarak tabir ettiğimiz olayı, (öteki dünyaya hazırlanmak gibi tabir edebiliriz, ahiret için hazırlanmadıysan, azap çekersin) diye anlayabiliriz. Her ne kadar kormam, korkmuyorum, korkmayacağım desek de, korkulacak bir olaydır hemde nasıl korkma. Ben bu olayı, kabir hayatına benzetiyorum.

ALLAH’tan gelen herşeye razıyız, kabulümüzdür, peki nasıl korkmamaya çalışırız, nasıl tedbir alırız, ne yapabiliriz? Hepimizin de bildiği gibi İKİ CİHAN GÜNEŞİ HZ. MUHAMMED MUSTAFA SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM EFENDİMİZ yatmadan önce,
Felak
Nas surelerini okuyup ellerine üfler, başından, yüzünden ve vücudunun ön tarafından başlayarak ulaşabildiği yerlere kadar ellerini sürer ve bunu üç defa yapardı.

İhlas Suresi
Ayetel Kürsî… gibi birçok dua okurdu.

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
-“Biriniz yatağına yatacağı zaman elbisesinin bir ucuyla yatağını silksin. Çünkü yatağından ayrıldıktan sonra oraya hangi zararlının girdiğini bilemez. Sonra da şöyle desin: Bismike Rabbî, vaza‘tü cenbî ve bike erfauhû, in-emsekte nefsî ferhamhâ ve in erseltehâ fahfazhâ bimâ tahfazu bihî ibâdeke’s-sâlihîn: Rabbim senin isminle yatağıma yattım, yine senin isminle yatağımdan kalkarım. Eğer uykuda canımı alacaksan, bana merhamet edip bağışla! Şayet hayatta bırakacaksan, iyi kullarını muhafaza ettiğin gibi beni de fenalıklardan koru!”

Buhârî, Daavât 13, Tevhîd 13; Müslim, Zikir 64. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Edeb 98; Tirmizî, Daavât 20

Bizim de yapacağımız; tarlamızı ekmektir, tarlamızı ekip mahsulün miktarını ALLAH’a bırakmaktır. Dualar ederek kötülükten, şerden, pislikten, büyüden, azaptan,… ALLAH’a sığınarak sonucunu ALLAH’a bırakmaktır. Korkarak başkalarını korkutmak, kafamızda biçimlendirerek, (-mış’lı -muş’lu) konuşarak yanlış tabirler yapmak, yanlış olur.

Önceki İçerikSeyir / Vaybeni
Sonraki İçerikBadem Nedir?

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,020BeğenenlerBeğen
2,810TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles