22.5 C
New York kenti
Pazar, Haziran 13, 2021
spot_img

Genel Başkanımız Nurettin TURAN’ın Bahçelievler Gazetesi Röpörtajı

blank
Trabzon Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Nurettin TURAN

İsrailliler, Rumlar Karadeniz’de cirit atıyor
Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşu (KASTOP)’a bağlı Trabzon Dernekler Federasyonu’nun Genel Başkanı Nurettin Turan, Trabzonlulara devlet tarafından gerekli değerin verilmediğini söyledi
Sivil anayasanın hazırlanma sürecinde TÜSİAD gibi derneklerin bilgilerine başvurulduğuna vurgu yapan Turan, “Neden beş yüz – altı yüz arasında derneği temsil eden Federasyon ve Konfederasyonların görüşlerin alınmıyor “dedi. Genel Başkan Turan, Anayasa hazırlanırken STK’lar dikkate alınmazsa devreye, “ Parayla anayasayı delecek büyük grupların güdümüne girer. Daha önce güç ile anayasayı delen grupların güdümüne girdiği gibi. Yani ha ordu anayasayı yaptı ha kapitalist zihniyet yaptı fark eden bir şey olmaz. Dengeleri kurmak içini idare edilenlerin görüşlerini alma zarureti gereği duyanlar STK’larında görüşlerini alma zorunluluğu taşır ”diye belirtti.
Ayrıca Turan, Türkiye genelinde 4 buçuk milyon Trabzonlunun temsil edildiği Konfederasyon ve Federasyon’un görüşlerinin de alınması gerektiğini belirtti.
3 dönemdir Trabzon Dernekler Federasyonu Başkanlığı görevini yaptığını ifaden Turan, “ İstanbul’da yaşayan 800 bin Trabzonlu var. Bu metropolde yaşayanlar önce İstanbullu olmak zorundalar. Sonrada kendi kültürlerini muhafaza etmeliler. Yani iki ilin ortak değerlerini sahip çıkılmalıdır. Federasyonun görevi de Trabzonluları bir çatı altında buluşturmaktır” ifadelerini kullandı. “STK’lar dernek çatısı altında hemşerilerin sadece buluşma yeri olmamalı” diyen Başkan Turan, “Türkiye içerisinde yaşayan yöre insanının kaynaşmasına vesile olmalı” şeklinde konuştu.
ÇERNOBİL KANSER VAKALARINI ARTIRDI
Ukrayna’da meydana gelen Çernobil faciasının, Karadeniz bölgesindeki kanser vakalarını arttırdığını söyleyen Başkan Turan, “Devlet yetkililerinden bölgemize onkoloji merkezleri kurulmasını istedik. Kansere yakalanan insanların masraflarının devlet kasasından ödenmesi talebinde bulunduk. Gerekli desteği Sağlık Bakanlığımız ve diğer devletin birimleri gösterdi. Şu anda Trabzon Kaşüstü’ta hastane yapılıyor ve kısa zamanda bitmesini bekliyoruz. Artan talepler doğrultusunda Samsunda ve Rize’de de yeni hastaneler kurulacağı müjdesini aldık” dedi.
ORMAN ARAZİLERİMİZ GERİ VERİLSİN
Başkan Turan, “Bölge halkının elinden alınan tapulu orman arazilerimizin iadelerini istiyoruz. Çünkü o bölgede yaşayan bir köylü arazisini üç yıl ekmezse kendiliğinden odun bile diyemeyeceğimiz ağaç cinsleri büyüyor. Hal böyle olunca da Anayasa’da yer alan maddeye gereği araziler orman kapsamına alınıyor ve insanlar İstanbul gibi büyük yerleşim merkezlerine göç etmeye başlıyor. Alt yapısı olmayan şehirlerin de sıkıntılarını artıyor. Bizim asıl isteğimiz Anayasanın maddesinde yer alan bu ibarenin kaldırıp tekrar o bölge halkının arazilerini kullanmasından yanayız” diyerek görüşlerini söyledi.
ORMAN İŞLETMECİLİĞİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

İskandinav ülkelerinin gelirlerinin yüzde on beşinin ormandan sağladığını belirten Başkan Turan, “Ülkemizde ormanlar sadece orman olarak kalıyor. Çünkü yenilenmemiş ve düzenli ormancılığa geçilmedi. Devletin ormanı olan bölgelerde iş imkânı sağlayıp düzenli ormancılığa geçilmesini istiyoruz. Karadeniz bölgesi ormanlık bir alana sahiptir. Turizm açısından bakıldığında insanları o bölgeye çekmek için nedenleri var olan bir yer. Dağların eteklerinde oluşan sisler, derelerde akan çaylar üzerinde yapılan raftingler, çimler üzerinde yapılan kayaklar gibi önemli faktörler bölgeye turist çekmek için yeterli nedenler” dedi.
Köylerde ve Yaylalarda yılda iki ay kullanılan evlerin mevcut olduğunu kaydeden Turan, “ Eğer bu bölgeye turizm açısından değerlendirme yapılırsa evler konaklama ve pansiyon olarak kullanılabilir. Mevcut olan bu faktörler göz önüne alındığında devletin 100 yıllık bir projeyi hayata geçirmesi şart. Eğer proje hayata geçerse Karadeniz bölge insanı kendi topraklarına döner ve orada yaşamaya başlar. Ayrıca işsizlere de iş imkânı sunulur. Böylece de göçün önüne geçilebilir” diyerek önemli mesajlar verdi.
TRABZONA ACİL KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART
Fındık üreticileri olarak fındıkları halen dünya pazarına satamadıklarını söyleyen Başkan Turan, “Kendi ülkemizde fındığı tüketemez hale geldik. Fındığı üreticiden aracılar 6 TL’ye alıyor. Ama müşteriye gelene kadar kilo değeri 25 TL’ye çıkıyor. Devlet gerekli denetimleri yaparak fındığı insanları tüketebileceği seviyeye getirmeli. Ayrıca Trabzon bölgesi için acil kentsel dönüşüm yapılmalıdır” diye çağrıda bulundu.
GÜNEY DOĞUYA YAPILAN YATIRIMLARIN 10’DA BİRİ KARADENİZE YAPILSINBaşkan Turan, “Güneydoğu’ya yapılan yatırımların 10’da birinin Karadeniz’e, Ege’ye, Akdeniz’e, Marmara’ya yapılmasını bekliyoruz. Doğuda hala evi elektriği olmayan yerler olduğu gösteriliyor. Peki, Batıda yaşayan Çanakkale’de elektriği ve suyu olmayan köyler var. Bir tarafa yoğunlaşıp diğer bölgeye yatırımdan mahkum edilmesini doğru karşılamıyorum” diyerek tepkisin dile getirdi. GAP ve HARRAN ovasına değerinden fazla yatırım yapıldığını vurgulayan Başkan Turan, “Karadeniz bölgesi hizmetten mahrum ediliyor. Ama yapılan onlarca yatırıma rağmen bez parçasını açıp gezenlere neden destek veriliyor. Karadeniz insanı vatanını ülkesini her zaman sevmiş ve sevmeye de devam edecek. Bu yatırımların hep o bölgeye yapanlar bir gün Karadeniz’i ihmal etmenin vebalini çekmekle karşılaşır” ifadelerini kullandı.
KARADENİZ LİMANLARI ASYAYA AÇILAN KAPIDIR
Karadeniz’deki limanların önemine dikkat çeken Başkan Turan, “Karedeniz Asya’nın ilk kapısının açıldığı yerdir. Tarihi ipek yolu üzerindedir ve 20.yüzyıla kadar ticaretler bu kapılar üzerinden yapılıyordu. Neler değişti de 21.yüzyıla girince bu kapı kapandı? Trabzon’un limanları atıl konuma sokuldu. Köklü bir tarihi olan Trabzon, coğrafyası bu kadar kıymetliyken, devleti yönetenler tarafından neden ihmal ediliyor? Trabzon insanı neden çöküş içerisine sokulmuştur? Bu soruların yanıtı arıyor ve STK temsilcileri olarak yetkili makamlardan cevap bekliyoruz” diye konuştu.
URANYUMLAR ÇIKARILAMIYOR
Karadeniz Bölgesinde İsraillilerin ve Rumlar’ın cirit atmaya başladığını söyleyen Başkan Turan, “Halk bunları görüyor da neden devletin yetkilileri göremiyor? Çünkü Büyük Britanya, Hollanda, Almanya gibi ülkelerin bilim adamlarınca sular altında kalacağı söyleniyor. Bu şartlarda düşündüğümüz zaman Karadeniz Bölgesi’nin değerini anlamak lazım. Bizim gayemizde bu Karadeniz’e sahip çıkmaktır. Çıkamazsak yabancılar gelir topraklarımız üstüne konar. Yüz yıllık bir proje ortaya koyulmalıdır. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde Bor ve Toryum madenlerinin olduğu gibi Karedeniz’de de uranyum madenleri vardır. Tarihi geçmişi olan Trabzon’da arkeolojik çalışmalar sonucunda yeni bulgulara rastlandı. Trabzon bir medeniyet şehridir. Devlet yetkilileri dünyanın sayılı şehirleri arasına sokmak isterlerse sadece bir fitili ateşlemek yeter. Çünkü Trabzon dünyanın ipek yolunun geçtiği ve Çin, Hindistan, Rusya gibi ülkelerin ticaretin yaptığı yol üzerindedir” diyerek bölgenin önemine değindi..
ATATÜRKÜN VASİYETİ YERİNE GETİRİLMELİ
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk vefatından önce Samsun- Trabzon demir yolunun yapılmasını vasiyet ettiğini ve aradan 80 yıl geçtiğini hatırlatan Turan, “Şimdiki Ulaştırma Bakanlığı Doğu ve Güneydoğu bölgesini demir yoluyla Trabzon’a bağlama projesini gündeme aldı. Arzumuz bu projenin devamı olan Trabzon – Samsun bağlantısının da biran önce gerçekleştirilmesidir.”dedi.
TRABZONSPOR HALKIYLA ÖZDEŞEN KULÜP
Başkan Turan, Trabzon halkının Trabzonspor’u çok sevdiğini söyledi. Ama bu rağmen Trabzonspor’un medyayı ele geçirmiş iki-üç takım sayesinde isminden söz ettiremediğine değindi. Türk futbolu şikeden dolayı kötüye gittiğini söyleyen Turan, “Kim şike yaptıysa küme düşürülmelidir. Trabzonspor Başkanı’nın da isimi şike dosyalarında birkaç yerde geçiyor. Eğer kulübümüz şike yaptıysa kümeye düşsün. Haksız elde edilen başarıya Trabzonluların ihtiyacı yok. Ayrıca yandaş hakemler bu sene de hata yapmaya devam ediyorlar. Maçlarda hata yapan hakemlere en az beş maç ceza verilmelidir” şeklinde konuştu.
“Trabzonspor’un İstanbul’a taşınması taraftarıyız.” diyen Turan konuşmasını şöyle tamamladı: “Kulübü tamamlayan bazı faktörler vardır. Taraftar, tesisler ve önemli işadamlarıdır. Trabzonspor büyümek istiyorsa metropolde büyümelidir. Ekonomisi güçlü olan işadamları Trabzon’a, İstanbul’dan ne kadar destek verebilir ki? Önce bunu düşünmek lazım.”
.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,020BeğenenlerBeğen
2,810TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles