20.8 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 14, 2021
spot_img

T.D.F Sümela Manastırı Provakasyon Kınaması

TDF.29Dünyanın ortak kültür mirası olarak kabul edilmiş Trabzon ilimizin sınırları içindeki Sümela Manastırı’nda geçtiğimiz hafta sonunda, valiliğin yasal uyarına rağmen meydana gelmiş olan üzücü olayı Trabzon Dernekleri Federasyonu olarak öncelikle şiddetle kınıyoruz.

Ülkemizin neresine olursa olsun, ziyaret amacıyla gelen turist ya da turistler bizim konuğumuzdur. Milletimizin konukseverliği, kültüründen gelen önemli hasletlerdendir. Ancak bu iyi niyet, birilerinin kötü emellerine asla alet edilemez. Şayet edilmeye kalkışılırsa gereken cevap verilir. Bunun şekli yapılan davranışın ya da densizliğin ölçüsüyle paralel olur.

Fakat her şeye rağmen Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk Devletidir. İnsanımıza ya da ülkemize yapılacak yanlış bir davranış cevabını hukuk çerçevesinde bulur.

Sümela Manastırı 21. Asırda dünyaya mal olmuş bir müzedir.

Yüzyıllar önce belli bir dinin mensuplarına ait mabet olarak kullanılmış olmasını elbette kabul ediyoruz. Ancak günümüz Türkiye’sinde yasalar önünde sadece ziyarete açık DÜNYA KÜLTÜR MİRASINDAKİ MÜZELERDEN biridir.

İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’da Cuma Namazı kılmış ve Türklerin ibadet yapmaları için eseri camiye çevirmiştir. Ancak bugün halen, ülke sınırlarımız içinde olmasına rağmen AYASOFYA DÜNYA KÜLTÜR MİRASI İÇİNDE BİR MÜZE kabul edildiği için bizler orada ibadet etmemekteyiz.

Sonuç olarak;

Sümela Manastırı’na ziyaret amacıyla gelenlerin, turist olarak başımızın üstünde yerleri vardır. Fakat organize, art niyetli düşüncelerle bölge hatta ülke insanımızı huzursuz etme amacıyla gelenlere HAYIR diyoruz.

Olaylara yaklaşımı, yönetimi ve duruşu ile sayın valimiz Recep KIZILÇIK’a, ayrıca Sümela Manastırı’nda ayin yapmak isteyen sözüm ona turistlerin, provokasyonuna izin vermemekte direnerek, örnek bir bürokratik davranış gösteren Trabzon Müzeler Müdiresi Sayın Nilgün YILMAZER hanımı da federasyon olarak tebrik ediyoruz.

Saygılarımızla

TRABZON DERNEKLERİ FEDERASYONU

YÖNETİM KURULU ADINA

GENEL BAŞKAN

NURETTİN TURAN


Önceki İçerikSu Üstüne Yazı Yazmak
Sonraki İçerikİrlandalı Terrier

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Stay Connected

22,020BeğenenlerBeğen
2,810TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles